Dornova metoda a Breussova masáž

Dornova metoda a Breussova masáž - účinná pomoc pri bolestiach chrbtice a kĺbov.

Dornova metóda

Vnikla v Nemecku, zdokonalil ju Dieter Dorn, ktorý si prácou na záhrade zablokoval chrbticu. Vyhľadal najbližšieho chyropraktika, ktorým bol miestny kováč na statku. Jednoduchou manipuláciou mu napravil chrbát. Pána Dorna to tak zaujalo, že sa tomu začal venovať hlbšie a zistil, že rod kováčov si tieto techniky predáva z generácie na generáciu a úspešne tým liečia svoje široké okolie.
Tak boli objavené základné techniky tejto metódy, ktoré boli samozrejme rozšírené o ďalšie poznatky z oblasti fyzioterapie. Je to jemná manuálna terapia, ktorá uvedie bezpečne do správnej polohy brány energie, kĺby a stavce chrbtice. Deje sa to dynamicky za aktívnej účasti klienta. Pri napravovaní nesprávnych polôh stavcov , alebo kĺbov sa touto metódou stavec alebo kĺb privedie do správnej polohy bez nežiaducich vedľajších účinkov. Je veľmi bezpečnou metódou.

Dornovu metódu možno považovať za postup, ktorou sa liečia príčiny. Ak je príčina odstránená, miznú aj príznaky. Pacient tak má možnosť znovu sa dostať do svojho stredu – prirodzenou cestou. Pri liečbe touto metódou je treba dostatočne prijímať tekutiny, aby sa telo očistilo od toxínov a urátových solí.. Telo sa takto zbaví odpadových látok, aj tým, že dodrží pitný režim a užíva len pramenitú vodu . Mali by sme dbať na to, aby sme pili rovnomerne po celý deň. Obličky dokážu efektívne spracovať len 200-300 ml tekutiny za hodinu. Piť „do zásoby“, alebo „dodatočne“ nemá teda zmysel.

Breussova masáž

Je masáž, ktorá doplňuje Dornovu metódu jemnej manuálnej terapie, pomocou ktorého sú kĺby, stavce a brány energie bezpečne a presne uvedené do pôvodných správnych polôh. Tkanivá sa masážou uvoľňujú. Často posunuté hrudné a bedrové stavce pri nej môžu byť bezbolestne uvedené do správnej polohy. Pri ischiase, resp. „seknutí“, v chrbtici býva Breussova masáž obyčajne jedinou metódou, ktorú pacient znesie. Pomocou tejto terpaie sa môžu platničky optimálne regenerovať a znovu sa nabiť energiou.

Naviac sa pri Breussovej masáži prehlbuje účinok ošetrením akupresúrnych bodov na chrbtici, alebo blízkosti chrbtice paralelne na obidve strany , čo je dráha močového mechúra, alebo extra aku-bodov,  tým sa uvolnia blokády a duchovné napätie. Breussova masáž sa väčšinou používa po ošetrení porúch pohybového systému Dornovou metódou. Používa sa však aj ako príprava na napravovanie chrbtice Dornovou metódou. Na chrbát pacienta sa nanáša ľubovníkový (trezalkový) olej. Potieraním chrbtice pri tomto postupe vniká olej až ku chrbtici, takže platničky sa môžu regenerovať. Popritom zručné prsty terapeuta špeciálnymi hmatmi narovnávajú stavce a uvoľňujú platničky, takto sa postupuje po celej chrbtici. Hladenie uvolňuje svalstvo a vyrovnáva protiklady jin a jang. Ľubovníkový olej je citlivý na svetlo a preto po nanesení by sme sa mali chrániť pred slnečným svetlom. Preto sa v letných mesiacoch nanáša až po západe slnka.