Bankovanie

Liečenie bankami je metóda založená na prikladaní sklenených okrúhlych nádobiek - baniek - nahriatych vzduchom, pri ochladzovaní ktorého sa vytvorí podtlak. Je to metóda veľmi stará, známa už zo staroveku. V minulosti sa viac využívalo mokré (krvavé bankovanie), kde sa koža najskôr narezala a potom sa priložila banka, ktorá zachytávala a vyťahovala nahromadenú “zlú” krv.

Rozoznávame 3 druhy liečenia bankami:

1Suché bankovanie sa aplikuje na zle prekrvených zónach a zníženom väzivovom napätí. Dobré výsledky sa dosahujú pri chronických stavoch, stavoch slabosti, kŕčovitých ochoreniach dutých orgánov, poruchách krvného obehu končatín alebo oblastí podkožného tkaniva. Pri suchom bankovaní zostáva povrch pokožky neporušený, banka sa priloží k telu tak, aby sa vytvoril podtlak a vsaje do seba časť kože aj s podkožím, čo spôsobí okrem iného aj popraskanie drobných cievok, červené krvinky preniknú do priestoru, malý výron krvi aj lymfy zvýši cirkuláciu krvi a prívod kyslíka do okolia, nastane reakcia organizmu a aktivácia životných procesov nielen priamo na mieste prisatia banky a v priamom okolí, ale aj na zodpovedajúcom vnútornom orgáne.

2Krvavé bankovanie sa aplikuje u ľudí so zvýšeným množstvom telovej tekutiny v krvi. Bankou sa odsáva malé množstvo krvi povrchovým narezaním kože na presne určenom mieste na chrbte, čo následne vedie k pozitívnemu ovplyvneniu cirkulácie krvi a lymfy v mieste odsávania ako aj odstráneniu napätia v reflexnej zóne. V súčasnosti môžu krvavé bankvanie prevádzkovať len v nemocničných zariadeniach, ostatní terapeuti používajú suché bankovanie a bankovú masáž

3Banková masáž:  predstavuje mimoriadne jednoduchú a účinnú metódu ošetrovania. Jej účinok ide nielen do hĺbky buniek kože a podkožného tkaniva, ale aj do obalu svalov. Dobré výsledky sa dosahujú pri reumatických stavoch, pri stvrdnutí svalov, pri zápaloch, neuralgiách, bolestiach a napätí svalov a pod.

Hlavným cieľom liečenia odsávacími bankami je posilniť samoliečiace sily organizmu, dať ich do pohybu, aktivizovať a regenerovať celý organizmus a zvyšovať jeho výkonnosť. Pred bankovaním sa prevedie krátka zahrievacia masáž vhodnými rastlinnými olejmi, vynikajúce sú kombinácie s éterickými olejmi.

Pomáha pri niektorých bolestiach chrbta, šije, kĺbov, hlavy, dobre pôsobí na obličky, močový mechúr, žalúdok, slezinu, pankreas, pečeň a žlčník, pohlavné orgány, lymfatický a imunitný systém, prekrvenie dolných a horných končatín

Pozitívne efekty:

  • zmiernenie bolesti
  • zvýšenie cirkulácie krvi a prívodu kyslíka
  • prekrvenie a okysličenie kritických bodov
  • odplavenie škodlivín z ich centra