Menštruácia

Menštruácia silná – bolestivá

má rôzne príčiny. Napríklad poruchy žľiaz, endometriózu (výskyt maternicovej sliznice mimo maternice, napr. na orgánoch v malej panve), chorobnú zmenu vaječníkov alebo maternice, najviac psychické zaťaženie ako stres, strach, konflikty a rozchody. Môže a vyskytnúť pri zvýšenej činnosti štítnej žľazy.

Súvislosti: Sú vyvolané tkzv. prostaglandínmi, látkami podobným hormónom,ktoré sa tvoria všade v organizme a ktoré ovplyvňujú svalové napätie v cievach,črevách i v maternici. Zvýšená produkcia týchto substancií vedie ku kŕčom maternice a čriev, k nevolnosti, závratom, poteniu a obehovým problémom.

Fytoterapia

Čaje z liečivých rastlín ako liečebný prostriedok pri silnej menštruácií má dlhoročnú tradíciu. KAPSIČKA pastierska,PRASLIČKA roľná,zastavujú krvácanie,REBRÍČEK obyčajný(Myšochvost), RUTA voňavá , MATERÍDUŠKA obecná - tlmí kŕče a bolesti, HLUCHAVKA biela a NECHTÍK lekársky utešuje menštruačné bolesti , zmierňuje krvácanie a ALCHEMILKA žltozelená má sťahujúce účinky.

 • Čajová zmes proti bolestivej a nepravidelnej menštruácií:
  Vňať Alchemilky žltozelenej - 5 dielov
  Kvet Nechtíka lekárskeho - 4 diely
  Kvet Hluchavky bielej - 3 diely
  List RUTY voňavej - 3 diely
  MATERIDÚŠKA obecná - 3 diely
  Vňať REBRÍČKA - 2 diely
Dve ploché plievkové lyžice zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a necháme prikryté asi 15 min. Potom vyluhovanú zmes precedíme a pijeme 3xdenne po tretine množstva
 • pomáha odpočinok, vyhýbať sa ťažkej telesnej činnosti a stresom
 • studené zábaly na podbrušie - pri bolestivom silnom krvácaní radšej neužívať antikoncepčné pilulky
 • päť dni pred očakávanou menštruáciou piť menej tekutín, jesť viac celozrnných výrobkov , začať kúru s uvedenými bylinnými čajmi, v prípade, že nie je čas si pripraviť bylinný čaj, užiť 3x denne 15 kvapiek silice z Kapsičky pastierskej (dostať v lekárni)
 • pri stravovaní uprednostniť jedlá so zvýšeným obsahom horčíka, ktorý utlmuje kŕče. V lekárni dostať samotný horčík, užiť podľa návodu.
 • počas menštruácie zásadne sa zriecť kofeinu, teinu(čierny čaj) a nikotínu. Zužujú cievy a tým sťažujú uvoľneniu svalového napätia
 • olej z Pupalky dvojročnej – svojimi mastnými kyselinami a obsahom horčíku má dobré účinky pri menštruačných ťažkostiach
 • ženy trpiace silnými krvácaním majú nábeh na anémiu. (viz. Kapitola Anémia) - pravidelná strava vynechaním maškŕt.
 • tesne pred menštruáciou a počas nej brať multivitamínový prípravok s minerálami.
 • nebrať močopudné lieky - pomáha teplo, ktoré zvyšuje krvný obeh.
 • prechádzky a cvičenia majú veľký význam najmä pred menštruáciou

Reflexné masáže, akupresúra, su-jok

masaze1
masaze_chodidie...

Ďalej stimulujeme tieto akupresúrne body : Sústredíme sa na masáž meridiánov Žalúdka a Močového mechúra a na ich aktívne body pre bolesti menštruačné, pôsobíme sedátívne VE27,28,29 + 36....Menštruačné ťažkosti a poruchy orgánov malej panvy spojené VU20 až 35....Bolestivá menštruácia Aktivujeme ďalšie body hlavne meridiánu Sleziny a Pankreasu LP6,8, 10.........Skoré menštruácie, nepravidelná menštruácia a bolesti s ňou R3,5,6,7,8....... Močovopohlavné orgány, poruchy menštruačného cyklu a Zadného meridíanu : JM1 až 6....,Bolestivá a nepravidelná menštruácia, masírovať 3 minúty jemne krúživými pohybmi.

Menštruácia slabá

je nedostatočná vyvinutá sliznica maternice a vaječníkov. Väčšina antikoncepčných piluliek vedie k podstatnému zníženiu množstva krvi počas menštruačného cyklu. U starších žien je slabá menštruácia znamením začínajúceho sa klimaktéria. Môže to spôsobiť aj porucha štítnej žľazy. Ak ženy dlhodobo dietujú, alebo sú hmotnostne pod normálom, alebo sa nesprávne stravujú hlavne pri odtučňovacích dietách, potom pri nedostatku železa to jest pti anémiach mávajú často slabú menštruáciu, alebo im dokonca vynecháva. Zase naopak, u moc obéznych ženách nadbytok tuku rozhňadže hospodárenie s hormónami.

Fytoterapia

 • Čajová zmes pre zosilnenie menštruácie:
  Kvet Divozelu - 5 dielov
  List Ruty vonnej - 2 diely
  Plod Birievky (potlčený) - 2 diely
  Mletá rasca - 2 diely
Dve ploché polievkové lyžice zmesi zalejeme ½ ltrom vriacej vody, zamiešame, prikryjeme a necháme 15 min. Vyluhovať. Precedíme a pijeme 3x denne po tretine množstva. Začneme piť 1-2 dni pred ,najneskôr v prvý deň menštruácie a používame najviac 5 dní.
 • Pomáha aj cibula a cesnak varená v mlieku ochutené medom
 • Pomáhajú kúpele nôh so stupňovanou tepletou.S každodeným kúpelom nôh začíname 8 dní pred očakávanou menštruáciou.
 • Výkonný šport má na slabú menštruáciu vplyv, obdobne je to v stresovom období

Masáže

 • Ako pri silnej menštruácií, len masáže robíme skôr tonizujúco.

Podpora ženskej plodnosti

Je to veľmi chúlostivá záležitosť náročná hlavne na psychiku človeka. Je nutné lekárske vyšetrenie, kde sa môže stanoviť správna diagnóza. Tu uvádzam aj z vlasnej skúsenosti, čo môže pomôcť, v prípade, že dochádza ku potratom, alebo dlho očakávanému a neúspešnému oplodneniu maternice, keď lekári u oboch parnerov prepokládajú, že k počatiu môže dôjsť.

Veľmi dôležitá je psychická odolnosť,neplodnosť sťažujú zbytočné obavy, stres, nervozita. Taktiež rôzne infekčné ochorenia. K prekvapenému počatiu dochádza ,keď obaja partneri sú na dovolenke pri mori, kde sa maximálne uvoľnia. Fytoterapia pozná 2 zázračné ženské bylinky- (Alchemilka žltozelená a Rebríček) , keď sa pravidlene brali vo forme čaju, veľmi pomáhajú aj v prípade udržania plodu. Existuje v čínskej medicíne pomoc na stimuláciu akupresúrnych bodov pre počatie jak pre ženu, tak na zvýšenie tvorbe spermií pre mužov. Pozor, v tehotenstve na udžanie plodu sú kontraindikácie na mnohé masážne techniky a akupunktúru. Na oplodnenie a udržanie plodu pred počatím sa robí špeciálne gymnastické cvičeni.

 • Čajová zmes na podporu ženskej plodnosti:
  Vňať Alchemilky žltozelenej - 5 dielov
  Vńať Rebríčka (Myšochvost) - 2 diely
  Vňať Šalvie lekárskej - 2 diely
  Imelková tinktúra
Dve ploché polievkové lyžičky zmesi dáme do ½ litra vriacej vody a necháme asi 10 min. vyluhovať. Odcedíme, pridáme 20 kvapiek imelovej tinktúry a pijeme 3x denne po tretine množstva

Ženská neplodnosť

Stimulujeme tieto hlavné akupresúrne body na neplodnosť žien IC14 , VE36, LP16 , VU37, R5, 6, 7, TM4
Mužské problémy: VE36, LP9, VU23, R1, JM3