Klimaktérium

Je normálny fyziologický proces. Niekedy sa môže zvrátiť i vážne zdravotné problémy, jak fyzické ,tak i psychické poruchy nervovej sústavy. Hlavne sú to návaly krvi dp hlavy, výkyvy telesnej teploty, poruchy spánku, poruchy krvného obehu. Ďalší dôsledok klimaktéria môže byť OSTEROPORÓZA , čo je následok slabnúcej funkcie vaječníku a v dôsledku ubývania vápniku a odvápnenia kostí.

Najlepšia prevencia je podávanie nedostatkových prvkov už asi rok pred predpokládaným začiatkom menopauzy. Je to predovšetkým horčík a vitamín E. Horčík ovplyvňuje viac funkcií. Podávanie horčíku zaručuje bezproblémový prechod do klimaktéria a predlžuje tkzv. Aktívny vek. Obecne sa doporučuje podávať : 300-400 medzinárodných jednotiek vitamínu E + 2-3 tablety “ Magnesium Lacticum“ a to bez časového omedzenia.

Ďalším veľmi doporučeným prostriedkom je podávanie včelej materinej kašičky. To môžeme užívať až po skončení menštruácie alebo pri dlhších menštruačných pauzách. Berieme 0,5g včelej kašičky na lačno ráno po dobu 6 týždňov až dva mesiace.

 • Včelia materia kašička: neznáša styk s kovami, nesmie sa naberať, miešať s kovovou lyžičkou, nedávať do kovových nádob, pokovovaných hrnčekov. Škodí jej slnečné svetlo, prílišné teplo /ideálne uschovať v uzavretej nádobke drevenej, maximálne v umelej pri teplote od 0 do 5 stupňov C. Nesmú sa do kašičky dostať akékoľvek nečistoty, znehodnotí sa. Podlieha rýchlemu rozkladu. Najlepsia je konzervácia, že sa zmieša s medom / 1-2 g včelej maeri kašičky s 250 g medu.. Môže sa pre dlhšie skladovanie zmiešať aj s trochou bieleho alkoholu. / Vodka /

Liečivé rastliny

Je vhodné pitie bylinnych čajov, ktore preventívne liečia hore uvedene problémy, hlavne su to čaje krv čistiace.

 • Bylinná zmes (dobre premiešať):
  100g..... vňať Ahchemilky Žltozelenej / ALCHEMILLA VULGARIS /
  50g...... vňať Rebríčku / Myšochvost / ACHILLEA MILEFOLIUM /
  50g ..... kvet Nechtíku Lekárskeho / CALENDULA OFFICINIALIS/
  30g ......list Šalvie Lekárskej / SALVIA OFFICINIALIS /
  20g ...... Huchavka Biela / LAMIUM ALBUM /
  Pijeme denne 2-4 šálky medzi jedlami po dobu 3 týždňov a potom jeden týždeň prestávka. Priprava: Zmes polievkovej lyžice v hrnčeku zalejeme vriacou vodou, prikryjeme a 7 minut, max 10 minut luhujeme. Potom precedíme a pijeme vlažný. Môže sa trochu osladiť medom ale nie cukrom. Plati pre bylinne čaje, že nesmú byť v styku s kovmi, pijú sa len čerstvé, nedopité sa radšej vyleje. Prezrieť treba dátum usušenia, používať bylinné čaje max. Jeden rok staré, nie viac.
 • V prípade, že je zvýšený krvný tlak, tak namiesto tejto zmesi treba užívať a dostať to v každej lekárne na Slovensku a v Čechách. A to NEO ALVISAN .
 • Niekedy aj tvorba exemu je spôsobena krvotvorbou a jeho zmenou. Uvedené čajové zmesi čiastočne liečia aj exem. Pomáhať si môžeme olejom s ALOE alebo len samotným olivovým olejom. - na exemy potom tak od marca, ked zacne rast mlada ŽIHĽAVA, treba natrhať si mladé lístky najlepšie kde sa nepráši a nechodia autá, zapariť horucou vodou a robiť si z toho čaje a šaláty. Niekdy sa môže žihľavový šalát zmiešať s drobnými lístočkami PÚPAVY , pridať trochu vločiek osladiť dobrým lesným medom a čistenie krvi a očista organizmu od toxinov je neuveriteľná, tým pádom aj od exemov a alergii. Pri jedení týchto šalátov sa doporučuje španielsky plášť, tak raz za týždeň
 • Španielsky plášť: použiť pred sprchovaním.
  Najlepšie, keď je niekto prítomný, aby pomáhal. Pred kúrou si dopredu pripraviť aspoň liter bylinkového čaju v termoske (najlepší lipový, alebo z kvetov bazy čiernej a možno osladiť medom), potom vymačkaný celý citrón , posteľ s prikrývkami a samozrejme veĺké prestieradlo.
  Španielsky plášť nesmie byť vyrobený z umelých materiálov) , do ktorého sa dá po sprchovaní zabaliť celé telo. Postup: Osprchovať sa v čo najhorúcejšej vode ,čo telo znesie a kartáčikom drieť pod sprchou telo od hora dolu. Partner namočí pripravené prestieradlo do studenej vody, najlepšie s ľadom a vyžmyka ho. Po 5- max.7 minutách vylezieme spod sprchy a partner nás zabalí do studeného vyžmykaného zábalu a hned vojdeme takto zabalený do postele a partner nás prykryje od hlavy po päty čo najdôslednejšie. Trči iba tvár, hlava by mala byť vyvýšená a vypijeme cely citrón a zapíjame čaj z termosky pravidelne počas veľkého potenia. Ležíme tak max. 2 hodiny do úplného zmoknutia potením pri pravidelnom popíjaní teplého bylinkového čaju. Potom sa rýchlo prezliecť do suchého a doležať do ďalšieho dňa v suchej posteli. Partner prezlečie mokrú prepotenú pôsteľ. Takto sa dá vyliečiť akákoľvek začínajúca nádcha, prechladnutie, bolenie v krku, začínajúca angina, alebo nástupujúca chrípka a iné neduchy.Upozornenie: človek musí byť vymočený, aby nevstával z postele. Nedoporučuje sa táto procedúra ľuďom so srdečnými chorobami a slabosťami a problémami s obličkami. Potom sa nedoporučuje, keď je angina pectoris, alebo chrípka v plnej sile. Doporučuje sa, až keď tieto nemoci ustúpia, kvôli rýchlej detoxikácií tela.

Masáže

Masáž tela