Krvný tlak

Krvný tlak je síla, ktorou pôsobí na steny ciev obehovej sústavy. Krvný tlak sa udáva dvoma číslami. Systolický tlak je najvyšší krvný tlak v okamihu, keď dochádza ku stiahnutiu srdečného svalu . Diastolický tlak je najnižší kervný tlak nameraný v dobe medzi dvoma srdečnými sťahmi

Vysoký krvný tlak - hypertenzia

(Hypertenzia) sa spravidla považuje na hodnote vyššej než 140/90 mm Hg. U väčšiny ľudí sa jedná o primárnu hypertenziu. Za hlavné faktory je životospráva, obezita, hlavne stres a pocity úzkosti. Ďaleko menší počet ľudí trpí sekundárnou hypertenziu, kde k príčinou je určitý zdravotný problém ako choroby ladvin, nadladviniek, zúženie ciev, , vrodené zúženie aorty a perorálna antikoncepcia. Vysoký tlak sa vyskytuje u ľudí, ktoré veľa solia. Čím viac solíme , tým vody telo zadrží. Zadržaná voda zvýši objem cirkulujúcich tekutín, čo vedie k zvýšenému nároku na cievy a srdce atým aj krvného tlaku. Diuretiká ktoré znižujú množstvo tekutín v tele, ale majú vedľajšie účinky ako únavu, depresiu, impotenciu. Najlepší liek je mať optimálnu váhu, cvičiť, nefajčiť, byť v alkohole striedmy a menej soliť..

Fytoterapia

 • Čajová zmes proti vysokému krvného tlaku a kornateniu ciev :
 • Vňat kapsičky - 5 dielov
  Vňať prasličky - 5 dielov
  Vňať zlatobyle - 4 diely
  Koreň púpavy - 3 diely
  Vńať ruty - 3 diely
  Vňať rebríčka - 3 diely
  Vňať benediktu - 3 diely
  Imelová tinktúra
  Jednu polievkovú lyžiču zmesi dáme do 3dcl vriacej vody a necháme prikryté asi 15 min. vylúhovať. Precedíme , pridáme k´ňavovú lyžičku imelovej tinktúry a pijeme studený čaj ránp a večer.

 • V lekárňach je k dostaniu výborný bylinný prípravok ALVISAN NEO, alebo ten istý NEO ALVISAN. Zásadne kupujeme sypaný hotový čaj, nie v sáčkoch. Použitie je v návode a maximálna doba pitia čaju na vysoký krvný tlak je 10 dni a musí byť tri dni prestávka. Takto opakovane ho použijeme max. tri mesiace , viac nie.

Pri vysokom krvnom tlaku dbáme o znížení cholesterolu a celkovú životosprávu ako je uvedené v kapitolách (viz. Cievne ochorenie a Cholesterol).

Dbáme o prísun týchto minerálov

 • CA - vápnik: Vápnik mimo iných dôležitých funkcií znižuje u niektorých ľudí krvný tlak Najväčší obsah vápnika : TVAROH, VAJCIA, ČIERNA BAZA, NECHTÍK, PRASLIČKA, MYŠOCHVOST, KONTRYHEL, ĽAN SIATY, MATERIDUŠKA, BAZALKA, CESNAK, HORČICA, ROZMARIN, KMÍN, PAŽITKA, FAZULE, ZEMIAKY, SÓJA, CITRÓNY, KAPUSTA, ČIERNÝ RYBÍZ, HROZNO, HRUŠKY, VIŠNE, POMARANČE, ČERVENÁ REPA, PARADAJKY. Dobré je podávať šumivé tabletky s ionizujúcim vápnikom.
 • K – draslík: Je novým ochráncom pred vysokým krvným tlakom. Tento prvok patrí k tkzv. elektrolytom. Teda minerálom, ktoré regulujú rovnováhu tekutín v tele, srdečnú činnosť a tiež elektrické potenciály nervových a svalových buniek. Draslík je aj prirodzeným diuretikom. Ďalej tlmí činnosť určitých enzýmov a hormónov , ktoré spôsobujú zvýšenie krvného tlaku. Uvoľňuje hladké svalstvo ciev, čo vedie ku zníženiu odporu prietoku krvi, tým ku zníženiu krvného tlaku. Zdroje : hríby najviac v sušených, marhule, biela fazuľa,hrášok,banány, PISTÁCIE, PŠENIČNÉ KLÍČKY, MANDLE, ŠOŠOVICA, SÓJA, ARAŠÍDY, SLNEČNICA, MAK, ŠPENÁT, DROŽDIE, AVOKÁDO, RAŽ, BROKOLICA, KEL.
 • MG - magnézium/horčík: ČIERNA BAZA, HARMANČEK, DIVIZNA, BRUNTÁK, MYŠOCHVOST, CHMEL, SKOROCEL, KONTRYHEL, KOZLÍK, LEVANDULA, MÁTA, MATERIDUŠKA , MEDUNKA, PĽÚCNIK, RUTA VOŇAVÁ , PÚPAVA-SMETANKA, ŠÍPKY, BRUNTÁK, ORECH VLAŠSKÝ, CIBUĽA, KUKURICA, HORČICA, MAJORÁN, TYMIÁN, TEKVICA, FAZULA, HRÁŠOK, ZEMIAKY , SÓJA, KALERÁB , KARFIOL, MRKVA, PÓR, REVIČKY, ČERVENÁ REPA, OVOS, BROSKYŇA, BRUSNICE, ČUČORIEDKY, RYBY

Dalšie dietetické doplnky

 • Omega3 mastné kyseliny - Omega-3 mastné kyseliny obsiahnuté v tučných rybách môžu mať priaznivé účinky na stenu ciev a môžu tak nor­malizovať krvný tlak.
 • L·karnitin - je geneticky nekódovaná aminokyse­!ina, ktorá sa nachádza v srdečnej a kostnej svalovine. L-kamitin umožňuje srdcu lepšie pracovať pri nedostatku kyslíku. Pomá­há tak pri angine pectoris a ischemickej chorobe srdečnej, pri chorobách, pri nich je zásobenie srdca krvou zhoršené. O L-kamitinu bolo preukázané, že znižuje krvný tlak u paci­entov so srdečnými chorobami
 • Pivné kvasnice a huby – 3x denne po kávovej lyžičke pivných kvasníc. Náhradou môže byť nátierka z droždia s cesnakom. Cesnak je dlhodobo známy, že znižuje vysoký krvný tlak. Huby šitake znižujú krvný tlak a sú účinné pri infarktu myokardu

Dychové cvičenia

 • nosom robíme hlboký nádych, chvílu vydržíme a hlboký výdych. Vy vydychovaní sa snažíme hláskovať i,e,o,u,a,š. Asi 7 sekún vdychovať a 7 sekúnd hláskovať a vydychnúť. Dychovú gymnastiku robíme 10 min a opakujeme viac krát za deń.

Reflexná másáž, akupresúra, su-jok

 • Reflexnou masážou proti vysokému krvnému tlaku masírujeme aj záprstné plošky na oboch nohách a zápästné plošky na oboch rukách.
  Akupresúra aktívneho bodu Osrdcovníka - PC9 – bod prvej pomoci pri nízkom,alebo vysokom krvnom tlaku. Pôsobí na cievy a obeh krvi
  Ďalej pôsobíme na akupresúrny bod: R1 - je veľmi účinný z hľadiska normalizácie dýchania a krvného tlaku (znižuje VKT)

hlava
ruka
ruka_prava
ucho1
ucho2

Nízky krvný tlak - hypotónia

Hypotonici sa dožívajú vysokého veku, nie však bez ťažkosti. Nesmú sa prirýchlo postaviť, často zacítia závrat. Sú viac ospalí a malátní a podliehajú často krízam najmä v popoludňajších hodinách. Okrem toho sa u nich môžu prejaviť problémy s dýchaním.

Ako si pomôcť?

 • Hlavu hore! Na spanie sa odporúča mierne zvýšené čelo postele. Znie to para­doxne, ale mnohí hypotonici majú práve v noci zvýšený krvný dak. To vedie k silnejšiemu vylučovaniu chloridu sodného, čo sa ráno končí silným poklesom krvného daku. Keď hornú časť tela a hlavu trochu zdvihneme, prebehne tento proces menej dramaticky.
 • Ráno pohár vody - často pomáha, keď ráno, hneď ako vstaneme z postele, vypijeme veľký (štvrťlitrový) pohár vody. Vedie to k zvýšeniu krvného daku, a to aj na viac ako hodinu.
 • Aplikácie s rozmarínom
  Rozmarín liečivý je starý domáci prostriedok, ktorý pomáha pri níz­kom daku. Môžeme ho vychutnávať vo viacerých formách.
  Víno: Na výrobu použijeme biele víno z južných oblastí, pretože v ňom sa najlepšie rozvinie účinná látka rozmarínu - kamfén. Tri štvrte litra vína nalejeme na 20 gramov rozmarínových listov. Zmes necháme 5 dní lúhovať, potom ju budeme pravidelne na obed a večer k jedlám piť.
  Čaj: 1 kopcovitú lyžičku pokrájaných rozmarínových listov zaleje­me 1 šálkou vriacej vody, necháme 10 minút lúhovať a precedíme. Pijeme denne 2 - 3 šálky. Prísada do kúpelá: Spolu s levanduľou lekárskou pôsobil rozmarín lekársky povzbudzujúco a zároveň uvoľňujúco vo vode kúpeľa ra­kúskej cisárovny Alžbety, známej Sissi.
 • Čaj z imela - imelo biele pomáha nielen pri vysokom krvnom daku, ale aj pri veľmi nízkom. Ako dennú dávku zalejeme 6 lyžičiek imelovej vňate 3 šálkami studenej vody a necháme cez noc odstáť; potom precedí­me a cez deň po malých dúškoch pijeme.
 • Kneippova vodoliečba mobilizuje srdce silnejšie biť.
  Studené umývanie: Umývajte sa ráno studenou, nekvapkajúcou hy­gienickou utierkou od chrbta pravej ruky až po plece. Po vnútornej strane hornej končatiny prejdite utierkou späť, potom z vonkajšej strany zasa smerom hore. Potom prejdite cez plece, krk, prsia a bru­cho až k bedru. Teraz prejdite na ľavú končatinu a celé zopakujete.
  Šlapanie vody: malo by sa robiť večer. Asi 5 min. Robiť vo vode bocianie kroky. Dobré účinky majú kúpele nôh s meniacou sa teplotou.

Ďalšie možnosti

 • Popíjať vo väčšom množstve zelerovú šťavu a jesť veľa jahod (aj jahodovej marmelády).
 • Z káv dať prednosť zrnkovej káve a podľa možnosti piť červené víno.
 • Na optimalizáciu krvného tlaku je cibulový vývar.
 • Cesnak znižuje a cibuľa zvyšuje krvný tlak. Aj tu ako u vysokého krvného tlaku sa používa dychové cvičenie. Ak je belmo nechtu palca nepatrné, alebo vôbec nie je zreteľné , potom je hlavný srdečný sval slabý. V tomto prípade sa doporučuje po 15 hodine odpoludňajšej do večera 3 až 4x po 30-40 kapkách Kozlíku lekárského(Valeriána) podla váhy človeka. Ak belmo na nechtoch je nezreteľné na ostatných prstoch, to znamená o slabost celého srdečného svalu a preto by sa malo užívať 3x denne 20-30 kvapiek hlohového výťažku pred každým jedlom. (tinktúru dostať v lekárňach)

Akupresúra

 • Dráždiť bod 0,5 az 1cm dole pod pupkom krúživými pohybmi palcom pričom rytmicky striedame tlak. Masáž má trvať max. 1 minútu.ďalej pôsobíme na body:
  IC11 - Nízky krvný tlak
  VE36 - Reguluje tok krvi, nízky krvný tlak –normalizátor tela
  VU23 - Nízky krvný tlak
  R7 - Nízky krvný tlak