Paradentóza

Paradentóza je ochorenie, ktoré rozrušuje kolagénové tkanivá , zpevňujúci zub v kostnom ložisku v ústach, až dochádza k uvoľneniu zuba a vypadávaniu. Je to zápalová reakcia ďasna, vyvolané plakovými baktériami, ktoré ležia nad a pod okrajom ďasna. Priebeh choroby môžu negatívne ovplyvňovať funkčné poruchy v žuvacom systéme, poruchy v celkovej látkovej výmene, stres, nadmerné požívanie alkoholu a nikotínu a mechanické traumy.

Tak ako pri zubnom kaze, pri ktorom sú významné baktérie štiepiace cukor a produkujúce kyselinu, tak sa pri zápaloch fixačného aparátu zubov prednostne objavujú plakové baktérie:

Prevencia

 • Odstrániť zubné kamienky nad a pod okrajom ďasien, pretože podporujú vznik tohto ochorenia
 • Podobne ako zubné kamienky, môžu ďasno dráždiť aj chybné a prečnievajúce výplne (plomby), zle nasadené korunky a mostíky, nesprávne zhotovené zubné protézy. Po miestnom odstránení povlakov, potom zubného kameňa a oprave chybných stomatologických prác sa liečba robí dezinfekčnými prostriedkami. Dezinfekcia + liečba sa prevádza buď injekčnou liečbou, pri ktorej sa liečebné prípravky vstrekujú do ďasien blízko zápalového ložiska. Potom bylinnou liečbou a ďalej masážami ďasien. Pri hlbokých vačkoch sa musia urobiť malé chirurgické úkony.

Fytoterapia

 • Existuje aj chemický chemoterapeutický prípravok : PARADENTOL SPOFA je to masážny gel. Masírovať 1 až 2x denne po predchádzajúcom dôkladnom vyčistení chrupu. Vhodné je masírovať pomocou špáratka s omotanou vatou. Ďasne sa páratkom stlačujú v miestach , kde priliehajú k zubným kŕčkom.
 • Ochorenie ďasien so silnýmm krvácaním sa liečenie zlepší častejším čistením zubov šalviovým extraktom. Pripraví sa luhovaním ŠALVIE v liehu po dobu min 10-dní, alebo tinktúra ( je dostať v lekárňach). Čistenie sa môže robiť aj šalviovým čajom. Do šalviového čaju sa nakvapká pár švédskych kvapiek.
 • Zmieša sa rovnaké množstvo DUBOVEJ kôry, ALCHEMILKY žltozelenej, ŠALVIE lekárskej a STAVIKRVU vtáčieho 2-kopcovité čajové lyžičky tejto bylinnej zmesi dáme na 12-hod do 1/2 litra studenej vody. Potom sa studený výluh mierne zohreje (neprevariť!) a precedí sa. Prakticky si urobíme dennú dávku do termosky. Týmto čajom sa viac-krát denne vyplachuje ústna dutina.
 • Výplachy z liečivých čajov z OSTRUŽINY,SKALNICE strechovej KOSTIHOJA lekárskeho a HARMANČEKA. Polievkovú lyžičku tejto zmesi zalejeme 2-dl vriacou vodou a 10-min necháme vyluhovať.
 • Studené výluhy z DUBOVEJ kôry , vňate ALCHEMILKY žltozelenej , ŠALVIE lekárskej a KOSTIHOJA lekárskeho. Rovnaké diely týchto bylín sa nechajú cez noc vyľuhovať v studenej vode a cez deň sa týmto macerátom vyplachujú ústa, pričom je možné tento macerát mierne ohriať.
 • Výrobkom farmaceutického priemyslu, ktorého podstatu tvoria liečivé rastliny je HERBADENT -mastný roztok. Je to zmes rastlin extraktov kyseliny salicylovej, kyseliny bóritej, kyseliny citrónovej , éterických olejov a vinného liehu. Ěterické oleje napr. s Maty priepornej, Fenyklu atd. Užíva sa ako lokálne antiseptikum. HERBADENT sa používa v neriedenom stave. Na výplach ústnej dutiny sú známe CHAMOMILLA SPOFA výťažok z harmančeka tkzv.chazulín potom sú ďalšie ako napr. GA-FO , STOPANGIN SOLUTION , STOMATOSAN .
 • Ak ďasná pália, zmiešať peroxid vodíka a jedlú sódu tak, aby vznikla pasta a pomocou kefky natrieme túto pastu na ďasná a pod ne. Niekoľko minút nechame pôsobiť, potom vypláchnneme ústa.
 • Liehová tinktúra z rovnakých dielov ŽIHĽAVY , ĽUBOVNÍKA bodkovaného, MYŠOCHVOSTA a SKOROCELA kopinatého – vatu ( tampón ) namočený v tejto tinktúre dáme do medzery medzi zubom a ďasnami (tkzv. Paradontálneho chobotu). Vtláčame tampón nasiaknutý tinktúrou na toto miesto a pokryjeme gazou, tiež namočenou v tinkúre. Použitie : buď 1x denne na 20 min, alebo 2x denne na 10 min a to 6-dní po sebe.Osem ďalších aplikácií potom uskutočníme obdeň.
 • Najlepšou je propolisová tinktúra, v ktorej sa nechá vyluhovať ŠALVIA , RUMANČEK, REPÍK, SKOROCEL. Použva sa aj samostatne čaj z týchto bylin a do výluhu dáme 1-čajovú lyžičku propolisovej tinktúry, rozmiešame a vyplachujeme ústnu dutinu. - Alebo 3-diely REPÍKA, 2-diely RUMANČEKA a ŠALVIE a po 1-dielu vňate TYMIANU a vňate ANÍZU, alebo FENYKLU a do nálevu pridáme 1-čajovú lyžičku propolisu.!! Musíme predom urobiť test na znášanlivosť propolisu. Potrieme touto tinktúrou kožu ruky a počkáme na reakciu. Ak sčervenie koža a začína štípať, propolis nepoužijeme.
 • Čistá čerstvá šťáva z čučoriedok, ktoré užijeme viac-krát denne po lyžiciach. V kontakte so sliznicou ďasien urýchľuje hojenie.
 • KUKURICA SIATA – usušené blizy samčích kvetov vyčnievajúcich z klasov, ktoré sa zlievajú, keď rastlina kvitne. Obsahujú saponiny, triesloviny, éterickě olej, horčiny, flanolové farbivá , živicu, vit.C/K/E, minerálne látky a mastný esenciálny olej. Dá sa kúpiť hotový kukuričný olej, ktorý by mali používať ľudia s paradontózou. Podľa starých ruských receptov ,ľudia majúci problémy s týmto ochorením, majú cmúlať medzi zubami tento kukuričný olej a po 5 až 10 min. vypľúť.Takto použitý olej o vypľutí je úplne biely a pod mikroskopom sa nachádza veľa choroboplodných zárodkov. Potom vypláchnuť ústa teplou vodou alebo šalviovým čajom.
 • BEDROVNíK ANÍZ- osahuje ‚terickě olej -ANETOL.Vo farmaceutickom priemysle sa spracovávajú mastné oleje oboch rastlín [ANÍZ + KUKURICA] na SOLUTÖN, prichádzajúci na trh pod názvom PROTOSAN.
 • Výplachy dutiny ústnej čajmi zo zmesy : ŠALVIA a kvet NECHTÍKA lekárkeho 1-lyžica na šálku vriacej vody, luhovať 10 min. a vyplachovať 3x denne
 • Podľa našich starých liekopisov - liečba paradentózy žuvaním sušených tŕniek, alebo skorocelových listov a stoniek púpavy. Neprehltať!
 • Okrem šalviového nálevu, ošetrovať dutinu ústnu /paradent.choboty/ nechtíkovou tinktúrou /dostať v lekárňach/, ktorě možno striedať koncentrovaným propolisovým roztokom. Potom masírujeme ďasná prstami 2 až 3x denne .

Zaistiť vysoký prívod vitamínu A/ B/ C/ E , prívod vápniku, horčíku a zinku

 • ZN - ZINOK: ČIERNA BAZA , HARMANČEK, LiPA KVET, NECHTÍK, MYŠOCHVOST-, PRASLIČKA, PéPAVA-SMETANKA, ĽUBOVNK, KONTRYHEL, KOZLÍK, LEVANDULA, MATA PRIEPORNÁ, , PODBEĽ, RUTA, REPÍK, ŠALVIA, ŠÍPKY, BRUNTÁK, CHMEL, MEDUŐKA, JALOVEC,SKOROCEL, ANÖZ, BAZALKA, FENYKEL ORECH VLAŠSKÝ , KEL, KMÍN, CIBUĽA, CESNAK, PAŽITKA, FAZUĽA, KAPUSTA, ŠALÁT,KARFIOL, SÓJA, KEL , KALERÁBY, CITRÓNY, ČERVENÁ REPA, BROSKYNE, HRUŠKY,JABLKÁ JAHODY, MALINY,VIŠNE,REĎKOVKY. Najviac : tekvicové semená, ovocie, med, ryby,červená repa, huby, čierny chlieb.
 • MG - Magnézium / horčík: ČIERNA BAZA, HARMANČEK, DIVIZNA, BRUNTÁK, MYŠOCHVOST,CHMEL, SKOROCEL, KONTRYHEL, KOZLÍK, LEVANDULA, MÁTA, MATERIDUŠKA , MEDUNKA, ORECH VLAŠSKÝ, PĽÚCNIK, RUTA VOŇAVÁ , PÚPAVA-SMETANKA, ŠÍPKY, BRUNTÁK, CIBUĽA, HORČICA, MAJORÁN, TYMIÁN, FAZULE, HRÁŠOK, ZEMIAKY , SÓJA, KALERÁB ,KARFIOL, MRKVA, PÓR, REVIČKY, ČERVENÁ REPA, OVOS, BROSKYŇA, BRUSNICE, ČUČORIEDKY
 • CA- vápnik : TVAROH,VAJCIA,ČIERNA,BAZA,NECHTÍK,PRASLIČKA,MYŠOCHVOST,KONTRY-HEL, ĽAN SIATY, MATERIDUŠKA, BAZALKA, CESNAK, HORČICA, ROZMARIN, KMÍN, PAŽITKA, FAZULA,ZEMIAKY,SÓJA,CITRÓNY,KAPUSTA,ČIERNÝ RYBÍZ, HROZNO, HRUŠKY, VIŠNE, POMARANČE, ČERVENÁ REPA, PARADAJKY. Dobré je podávať šumivé tabletky s ionizujúcim vápnikom
 • A- vitamín: MRKVA, rastlinný OLEJ, PARADAJKY, POMARANČE, MARHULE, listová zelenina, PAŽITKA, PETRŽLEN, ŠPENÁT, zelená KAPUSTA, PAPRIKA, ČEREŠNE, rybí tuk, pečeň.

Na záver

 • Pravidelne si citrónom pretierať ďasná
 • Pomáha i cesnak , najlepšie vylúhované v alkohole a použiť ako nechtíkovú tinktúru, alebo propolisovú