Zápal trojklanného nervu

Trojklanný nerv je jeden z 12-nervov, ktoré neprechádzajú miechou a ovládajú oko a čelusť, uľahčujú ich pohyb. Najlepším rastlinným liekom na liečbu trojklanného nervu je kvet,lepším plody bazy čiernej pod ľudovým názvom -BEZINKY.

Kvety bazy odstrihávame v máji a júni pri začatí kvitnutia tak,aby stopka nebola dlhšia než 10 mm. Nesmú sa zapariť, pretože zhnednú a stratia na kvalite.Pri sušení rozložíme kvety vedľa seba stopkami navrch,v prípade ich zavesíme stopkami na motúz v tieni na vetranom mieste max. pri teplote 45stupňov.Schnú pomaly.Plody bazy odstrihávame koncom septembra alebo v októbri,keď sú čierne zafarbené.Pri sušení ich kladieme vo vrstve 15cm. Čerstvé užívať len v malom množstve, pretože sú dosť preháňavé. Sušené naopak sa dajú použiť pri hnačkách.

Plody bazy čiernej obsahujú cukry, kyselinu jablčnú,triesloviny, pektín, vit.C, vit.A, a skupinu vitamínov B: B1, B2, B6, B12 a kyselinu pantotenovú

Produkty z bazy

 • Sirup z kvetov bazy: 10 ks kvetenstva bazy 2 l vody 2,5 kg cukru šťáva z 5-citrónov Omyté kvety zbavíme stopiek, sparíme horúcou vodou /2 l/ a prikryjeme. Necháme 12-hodín vyluhovať. Výluh precedíme, kvety cez cedník ešte dôkladne vymačkáme,pridáme cukor a zahrievame až sa cukor rozpustí.Pridáme citrónovú šťávu a temto sirup nalejeme do flašiek.
 • Bazový džem: 1 kg beziniek celá škorica 600-800 g cukru 5 g kyseliny citrónovej,alebo šťáva z 5-citróvov 1-balíček petózy Bezinky zbavíme stopiek a umyjeme. Podlejeme vodou a zvolna varíme so škoricou do stuhnutia. Pridáme cukor, citrónovú kyselinu alebo šťávu z citrónov, potom petózu a ešte chvíľu varíme až sa cukor rozpustí. Naplníme do flašiek a sterilizujeme 20-min pri teplote 85stupňov C.
 • Bazový kompót: Umyté a odstopkované bezinky naplníme do flašiek. Bezinky zalejeme vo flaškách roztokom,ktorý pripravíme rozpustením 700 až 800 g cukru a 4 g kyselinou citrónovou v 1 l vody.Bazový kompót sterilizujeme pri teplote 85-90stupňov C po dobu 15-min.
 • Bazový sirup: Bezinky zmiešame s malým množstvom vody a čiastočne ich rozvaríme alebo rozmačkáme.Rozvarené alebo rozmačkané bezinky necháme 12-hodín pri teplote 20stupňov C uložené. Potom ich vylisujeme, šťávu precedímea necháme sedimentovať.Číru šťavu zbavenú kalu zahrejeme na 80stupňov C a pri tejto teplote v nej rozpustíme 1,6 -1,7 kg cukru a 10 g kyseliny citrónove na 1 l šťávy.Sirup naplníme do flaší.
 • Sušená baza: Oprané bezinky zbavené stopiek rozprestrieme v tenkej vrstve a najprv mierne predsušíme. Po zvädnutí a zaschnutí bezinky preložíme, vzájomne oddelíme a necháme sušiť buď priamo na slnku,alebo pri umelom teple najprv pri t-45stupňov C potom t-60stupňov C a znovu znížujeme na 50stupňov C.Dobré usušené bezinky majú byť pevné, pružné, nelepkavé. Používajú sa pri príprave liečivého čaju. Na 1-2 lyžičky usušených beziniek nalejeme v hrnčeku 0,2 l vody. Nálev sa nechá 10-min stáť a čaj potom zlejeme.
 • Bazové víno: Do 1 l bieleho vína dáme 100 g vylisovanej šťávy, poprípade 50 g sušených beziniek.Uzavrieme a uložíme na 3-4 dni do chladu. Užívame každé 2-hodiny polievkovú lyžicu. Takéto víno ,môžeme nahradiť pravým červeným portským vínom, má podobné účinky ako bezinky. - Najlepšie je podávanie po niekoľko dní až do zmíznutia bolesti a ešte pár dni potom.4x denne 2-3 polievkové lyžice šťavy z beziniek pripravenej tak,že na každých 850 ml prevarenej bezinkovej šťavy pridáme 150 ml rumu,alebo vodky,poprípade brandy.Bez alkoholu je účinnosť šťávy podstatne nižšia.Súčastne popíjame nálev z 2-dielov TYMIÁNU a jeden diel MAJORÁNKY.

Ďaľšie možnosti

 • Doplňovať vitamíny skupiny B, hlavne B1 (tiamin). Vynechať pitie kávy a silného tmavého čaju, ktorý vit.B 1 odburáva. Vit. B 1 v potrave hlavne má droždie,ryby,orechy,vnútornosti,pšeničné klíčky,slnečnícové semená.
 • Premiešať rovnakým dielom kvalitný včelí med a mleté vlašské orechy.Každé ráno brávať 1-2 lyžičky.Veľký zdroj tiež vit. B 1
 • Levandulový ocot - v octe vyluhované byliny levandule - potierať postihnuté miesto.
 • Ľubovníkový olej - zbiera sa čerstvá vňať a čerstvý kvet v júni a v júli. Poprípade sušený ľubovník napcháme do flaštičky olivového oleja a necháme pôsobiť 10-14 dní pri občasnom potrepaní flašky.Potom olej, ktorý zčervenal používame na natieranie bolestivých miest na tvári. Kozlíkové kvapky -predávajú sa v lekárni a užívať 1-čajovú lyžičku na jednu dávku zapitú vodou.Za deň max. 3x. Užívať len jeden týždeň, potom 3-dni prestávka.Užíva sa maximálne po dobu 4-týždňov.
 • Denne užívať 3-šálky čaju za deň týchto sparených bylin.: DIVIZNA VEĽKOKVETÁ MYŠOCHVOST /REBRÍČEK/ HARMANČEK TYMIAN 1-polievkovú lyžicu spariť 2 dcl vriacej vody a nechať 15-min luhovať. Pije sa vlažný. -Ďalšie byliny v zmesi môže byť ĽUBOVNÍK BODKOVANÝ a MEDUNKA LEKÁRSKA. Použitie ako v predchádzajúcom recepte a pije sa max. 1-týždeň s 3-dňovou prestávkou po dobu 5-týždňov. Doporučené je pitie samotnej Medovky lekarskej (výborný antistresový čaj)

Masáže

 • pri bolestiach mačkať ušné laloky - 20-30 sekúnd ľahko poklepávať okraje obočia až do zmiznutia bolesti
 • tlačiť krátkodobo /5 sec/ bod uprostred zápästia
 • tlačiť bod medzi najväčším palcom nohy a druhým prstom nohy

Pri masáži sa zameriať hlavne na meridiány Srdca,Osrdcovníka, Pečene a Obličiek , ktoré majú hlavný vplyv na psychiku a periférny nervový sytém a ďalším aktívnym bodom na nervový systém

 • Dráha hrubého čreva
  IC11......Depresie
 • Dráha srdca
  C5......Točenie hlavy, neuróza
  C6.......Pocity stiesnenosti
  C7.......Nervozita, stavy podráždenosti, silný bod na psychiku., nervové otrasy
 • Dráha osrdcovníka
  PC5.......... Duševná rozladenosť a hnev
  PC6.......... Ukľudnenie vedomia, – psychika človeka. Riadi intelekt človeka a činnosť zmyslových orgánov
 • Dráha obličiek
  RE1..........Nespavosť, hystéria, bolesti hlavy. Otvára všetky 74 otvorov hlavy. Ukľudňuje mysel. Spriechodňuje dráhy a oživuje qi
  RE2.......... Depresie – masíruje sa celou dlaňou
  RE5,6,7.... Hystéria, nespavosť, stav vyčerpanosti
  RE8.......... Depresie
  RE8,9,10...Vyčerpanosť nervového systému

Dráha hrubého č...
Dráha srdca
Dráha perikardu
Dráha obličiek