Artróza

Degeneratívna choroba kĺbov napadá hlavne kolenné a bedrové kĺby a ohlasuje sa najskôr pocitmi napätia. A vŕzganím pri pohybe. V ďalšom priebehu sa pridružia bolesti a opuchy kĺbov , ktoré v aktivovanom stave vystupňovať do neznesitelnej. V pokročilom štádiu artrózy dochádza k deformáciam v kĺbe so silnou omedzenou pohyblivosťou. Až k bolestivému stuhnutia chrbta.

Pod artrózou rozumieme ochorenie kĺbovej chupky, ktoré je spojené so zmenou kosti susediacej s chrupkou a ktoré spôsobuje bolesti, opuchy, obmedzenie pohybu a deformáciu kĺbov. Preto artróza patrí medzi degeneratívne kĺbové ochorenia. Spolu s vekom rastie aj riziko artrózy. Ženy sú ňou postihované častejšie.

Typickými symptómami sú bolesti a nehybnosť kĺbov. Tieto bolesti silnejú pri studenom a vlhkom počasí a pri zaáťaži. Bolestivá je hlavne záťaž ako chodenie hore a dolu schodmi pri artróze kolenného kĺbu. Naproti tomu je bicyklovanie možné väčšinou bez problémov. Pre artrózu je typická aj takzvaná bolesť v návaloch. To znamená, že po dlhšom odpočinku sú prvé pohyby bolestivé a zlepšujú sa až po niekoľkých metroch. Tým sa artróza odlišuje od zápalových ochorení, ktoré väčšinou vykazujú predovšetkým ranné bolest.

Rozoznávame dva druhy artrózy:

 1. Primárna artróza je výsledkom stárnutia, alebo nadmerného zaťaženia kĺbov, napr. nadváhou, ťažkou fyzickou prácou, alebo športom.
 2. K sekundárnej artróze dochádza následkom vrodených zmien kĺbov, potom ochorení napr. na reumu a cukrovku, alebo úrazmy.

Alternatívna liečba

Podobná liečba ako u Artritídy. Pomáha zmena stravovania, hlavne zameraná na veĺkú konzumácia rýb, ktoré obsahujú mastné kyseliny omega3, ktorá môže do určitej miery zabrzdiť tvorbu takzvaných zápalových mediátorov. Zápalové mediátory sú látky, ktoré prispievajú k vzniku opuchov kfbov aj ku vzniku s tým spojených bolestí.

 • Pŕhľavové listy: účinné látky pŕhľavových listov na postihnuté miesta zasahujú do látkovej premeny pri bolesti. Brzdia vyplavenie látok, ktoré senzibilizujú naše receptory bolesti. Čo sa týka účinku, pri liečbe kfbových ochorení sa pŕhľa­vové listy dlho zanedbávali. Liečenie extraktmi pŕhľavých listov na artrózu znižuje potrebu obvyklých analgetík. Po pŕhľavovej kúre sa niekedy dokonca možno celkom zriecť iných prostriedkov utišujúcich bolesti. Pŕhľava sa aplikuje aj ako čaj (jednu polievkovú lyžicu sušených pŕhľavových listov zarelejeme šálkou vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať); tento nápoj pijeme denne 3 šálky. Dostať i pŕhľavové prípravky vo for­me extraktov a čerstvých štiav.
 • Zmena stravovania: ľudia s artrózou majú zvýšenú potrebu vápnika a vitamínov C,E,B1,B6 aB12 . Preto sa zásadne doporučuje vegetariánska strava bohatá na zeleninu, ovocie a celozrnné obilniny, ovsené vločky. Mäso konzumovať len hydinové a ryby. Robiť si nátierky s pivovarských kvasníc. Pomáha ak si spravíme a užívame púpavový med ktorým si možeme prisladzovať. Upraviť váhu, nadváha viac opotrebováva kĺby.
 • Vitamíny:
  Vitamín E - v oleji z obilných klíčkov, olivách, v celých zrnách, zelenolistovej zelenine, vajíčkach, avokáde
  Vitamín B1 (thiamin)- droždie, pšeničné klíčky, slnečnicové jadrá, sója, arašídy, mak, sezam, proso lúpané, ovsené vločky, pšenica, ryža natural
  Vitamín B6 (pyrodoxin) – droždie, pohanka, pšeničné klíčky,ovos, ľanové semeno, proso, slnečnicové jadrá, pšenica, tekvica, ružičkový kel
  Vitamín B12 (kobalamin) – ničí sa varením. A rozkladá účinkom svetla. Užívanie nadmerných dávok vitamínu C, spôsobuje stráty vitamínu B12. V rastlinách sa nena-chádza. Vzniká činnosťou mikrorganizmov v telách živočíchov.Pre vegetariánsku stravu potreebnú pre toto ochorenie je využitie len v malom množstve v tofu, v sójovom mlieku ,vajíčku. Najviac je ich vo vnútornostiach (pečeni)
 • Šport: samozrejme sa nedoporučujú tvrdé športy, taktiež futbal, horolezectvo.džoging, squash, bedminton ktoré zaťažujú kolená a bedrové kĺby. Opručuje sa plávanie, bicyklovanie, špeciálne cvičenie na kĺby. Pravidelný pohyb je základ úspechu pre posilňovanie kĺbov. Najlepšie je plávanie a cviky ako v popise v Artritíde,
 • Lieky: aby sa posilnila chrupavkova hmota v kĺboch, odporúča sa 3x denne po jednej tabletke Cacium fluoratum D6, alebo Calcareae fluroica D6. Doba užívania je v popise lieku.
 • Homeopatiká:
  Na uvoľnenie svalov v okolí poškodenia kĺbu : Rhus toxicodendron D6.(3x denne jedna tableta). Prednosť dať radšej odbornej masáži.
  Pri bolestiach zosilňujúcich sa vlhkom, chladom, státím a ležaním: Ruta graveolens D6 (3x denne jedna tableta)
  Pre začiatočné štádium artrózy : Ruta graveolens D6 v kombinácií s Rhus toxicodendron D6
  Pri akútnej artróze: Ledum polucere Každú hodinu 10 kvapiek, kým neprejdú najväčšie ťažkosti