Artritída

Artritída - má veľmi veľa foriem a niekedy je diagnostikovaná pre iné ochorenie na autoimunitu ako napríklad lupus, periarteritis nodosa, scleroderma, vredový zápal hrubého čreva, Crohnová choroba, Skleróza multiplex, AIDS a pre mnohé ochorenia vo všeobecnosti.

Jestvuje veľa foriem artritídy, rozlišujú sa podľa príčiny :

 • reumatická artritída a psoriatická artritída - autoimúnne ochorenia (t. j. také, pri ktorých imunitný systém útočí na tkanivá vlastného tela)
 • septická artritída - vzniká pri infekcii kĺbov
 • dna (lámka) - vzniká pri ukladaní kryštálikov kyseliny močovej do okolia kĺbu, kde spôsobujú zápal. Dna je popísaná v ďaľšej kapitole

Reumatická artritída chronické zápalové ochorenie postihujúce klby. Postihuje aj mäkké svaly a šľachy Vyznačuje sa rannou stuhlosťou kĺbov- (ruky, zápästia, predlaktie, klená), opuchom, zdurenim, deformáciou, začervenaním a symetricky postihuje obidve končatiny. Človej môže byť vychudnutý, trpí nechutenstvom, prejavuje sa strata na váhe, nervozita, slabosť, pasivita stuhnutím šliach, nočným potením , može vzniknúť stav depresií

Psoriatická artritída chronické zápalové reumatické ochorenie.. Prejavuje sa zápalom kĺbov a vo väčšine prípadov tiež prítomnosťou kožného postihnutia – psoriázou. Psoriáza (lupienka) je chronické kožné ochorenie a prejavuje sa zapálenými červenými plochami s nadmernou tvorbou striebristých šupiniek. Takéto ochorenie bolo označené ako artritída spojená so psoriázou. Neskôr sa zaužíval názov psoriatická artritída (skratkou PsA).

Septická - infekčná artritída ochorenie kĺbu je spôsobená baktériami, ktoré prenikajú do kĺbu z infikovanej rany v jeho blízkosti, alebo baktériami (infekciou prítomnou v krvi). V zemiach, kde je doposiaľ rozšírená tuberkulóza, môže infekčná artritída vyvolať inváziu tuberkulóznych bacilov. Infikovaný kĺb je horúci, začervenaný, opuchnutý a bolestivý. Príčinou infekčnej artritídy môže byť reumatická horúčka, kvapavka, uretritída, príušnice, plané neštovice. Tu je najúčinnejšia liečba antibiotikami

Prevencia

 • Obmädziť alebo skôr vylúčiť prijem živočíšnych tukov a nasýtených mastných kyselín (Omega6) a zvýšiť prijem nenasýtených mastných kyselín (Omega3). Vo väčšom množstve sa nachádzajú v rybách, kôrovcoch, tofu, mandliach, vlašských orechoch, ďalej v niektorých rastlinných olejoch (v olivových olejoch Vigin Extra –lysované za studena) , v ľanových semenách.
 • Enzýmová prevencia: najlepší hotový enzimový prípravok Wobenzin, potom Bromelain (výťažky enzýmov ananásu)
 • Životospráva: prejisť na vegetariánsku stravu, najlepšie na surovú. Hlavne v zelenine pri tepelných úpravách sa ničia hlavne enzýmy. Pri artritíde platí ,že musí prevládať strava zeleninová a potom až ovocná.Vyhýbať sa mlieku a mliečnym výrobkom, bravčovému a hovädziemu mäsu, udeninám, smaženým jedlám, konzervám, štipľavým a korenistým jedlám. pitiu minerálok s väčším obsahom solí a piť nesýtené vody. Zeleninové šaláty pripravovať na olivových olejoch Virgin extra. Z ovocia a zeleniny pripravovať šťavy. (viz sekcia: zeleninové a ovocné šťavy) Je dôležité zbaviť sa nadváhy. Vynechať zo stravného lístka zemiaky, paradajky, baklažány, ktoré zhoršujú stav artritídy. To isté platí pre kávu, alkohol a cigarety. -
 • Vitamíny: zvýšiť prísun týchto vitamínov priaznivo ovplyvňujúcich proces liečenia artritídy ako vitamín C (znížujúci sedimentáciu pri zápaloch), B3-kyselina nikotínová (Niacin), vitamín E(Tekoferol). Vitamín E je synergický navzájom posilujúci svoj efekt so selénom a zinkom. Ďalším dôležizým stopovým prvkom je meď. B3 – pečeň, chudé mäso, výrobky z celozrnej múky, strukoviny, zelenina Vitamín E – v oleji z obilných klíčkov, olivách, v celých zrnách, zelenolistovej zelenine, vajíčkach, avokáde.
 • Stopové prvky: selén – cesnak, kmín, zelené fazule, paprika, pór, kukurica, paradajky, sojové boby, červená kapusta, hrušky. morská soľ, vaječná žĺtka, orechy, droždie, morské ryby, cesnak., ľanové semiačka. V čajoch bylinných: Harmanček, hluchavka biela, Meduňkla lekárska, Myšochvost (Rebríček), Ľubovník bodkovaný; zinok - najviac tekvicové semená, potom ovocie, med, ryby,červená repa, huby, čierny chlieb, med; meď - dobrým zdrojom sú celozrnné potraviny, fazula, orechy, semena, slivky, telacie a hovedzia pečeň.
 • Flavonoidy: sú najlepšie antioxidanty. Najbohatším zdrojom flavonoidov sú ovocie, zelenina , z toho hlavne strukoviny. Najväčšie množstvo flavonoidov sa nachádza v sóji a v ďalších strukovinách, v orechoch a v rastlinných semenách. Zo zeleniny kapusta, zeler, petržlen, brokolica, cibuľa, cesnak, cvikla, ohurky a pór. Z ovocia dominujú citrusy, jablká a drobné ovocie typu jahody, maliny a čučoriedky, čerešne, šípky.. Je však aj v korení, v čaji (najmä v zelenom), v káve alebo v červenom víne. Nachádzajú sa hlavne v šupkách, jadierkach alebo napr. v stonkách hrozna. Po spracovaní sa nachádzajú aj v ovocných a zeleninových šťavách a nápojoch. Denné pitie nesladeného zeleného čaju môže predstavovať významný príjem flavonoidov. -
 • Zázvor: obsahuje množstvo farmakologických prvkov. Je silným antioxidantom a má silný protizápalový účinok. Obsahuje proteázu, ktorá má podobný účinok ako bromelain. Zázvor sa vyznačuje mnohými pozitívnymi účinkami. Je vhodný na posilnenie imunity, či liečbu reumatoidnej artritídy. „Zázvor obsahuje látky, ktoré majú veľmi silno imunostimulačné účinky na jednej strane a protizápalové účinky na strane druhej. Pridávať 8–10 g čerstvého zázvoru do stravy denne
 • Pitný režim: zvlášť platí pravidelný pitný režim, najlepšia pramenitá čistá voda + zeleninové šťavy denne cca ½ litra . Dobrý je čaj z brezových listov (dostať v lekárni), alebo z listov čierného rýbezlu –môže sa aj dlhodobejšie užívať. Jednu polievkovú lyžicu listov sparíme dvoma pohármi vriacou vodou, necháme 15 minút luhovať a pijeme v priebehu dňa.
 • Obklady (zábaly): môžeme si pripraviť na bolestivé miesta zábaly z kapustového listu, ktoré zabalíme do bavlnenej látky a priložíme na postihnuté miesto. Ponecháme max. 2 hodiny. Pred zábalom môžeme pokapať listy mierne ohriatym olivovým olejom na tepltu tela a tak urobiť zábal. To isté môžeme a s rovnakým účinkom urobiť aj s brezovými listami. Ďalej pomáha zábal s rozdrvených koreňov Kostihoja lekárskeho zmiešaného s bravčoovu masťou.
 • Teplo: sa využíva hlavne na zmiernenie stuhnutosti, na úľavu bolesti, na uvoľnenie svalstva a na dosiahnutie ohybnosti. Vlhké teplo (teplé soľné a bahenné kúpele) je viac efektívnejšie ako suché teplo. Studené obklady by sa nemali používať. -
 • Pohyb: je dôležité udržať si pohyblivosť kĺbov, Veĺmi dôležité sú pravidelné cvičenia na kĺby, pomalá chôdza, plávanie.
 • Kuracie kosti: slepačia polievka je vynikajúca aj na artritídu. K zlepšeniu chrupavky v kĺboch je aj žuvanie kuracích kostí.

Alternatívna liečba

 • Na artritídu aj artrózu sa najlepšie hodí 3-týždňová kúra pitia zeleninových štiav podľa Rudolfa Breussa, počas ktorej sa denne pije táto zeleninová šťava a súčastne sa pije počas dňa šalviový a ľadvinový čaj podľa návodu:
  Zmes na zeleninovú šťavu:
  300 g Červenej repy
  100 g Mrkvy
  100 g Celeru
  30 g Čiernej redkvičky (nahradiť možno červenou,nemá až taký účinok)
  1 kus žltý zemiak (nesmie byť nazelenalý)
  Všetko očistené, olúpané, roztrúhané zmiešať a vylisovať (odšťaviť). Samozrejme všetko surové, nesmie byť varené !!! Táto zmes odšťavenej zeleniny sa použije najmenej v 3-týždňovej kúre na každý deň. Musí sa dodržiavať počas kúry denný pitný režim a pitie dole uvedených bylinných čajov. Piť len nesýtené vody do ktorej si vymačkáme citrón. Celý citrón používať denne v pitnom režime.
 • Čaj šalviový: Jedna až dve polievkové lyžice sa zalejú ½ litrom vriacou vodou a povari sa ďalšie tri minúty. Keď sa šalvej za 3 min varila, odstaví sa a pridá sa za čajovú lyžičku Ľubovník bodkovaný, Máta prieporná a Meduňka lekárska. Nato sa necha ešte 10 min vyluhovať, precedí sa a pije počas dňa.
 • Čaj ľadvinový:
  15g Prasličky
  10g Žihľavy
  8g Stavikrv vtáčí (dostať v lekárňach)
  Čajová lyžička tejto zmesi sa dá do šálky s vriacou vodou a 10 min. Nechá sa luhovať, potom scediť. Scedená usadenina sa znova zaleje dvoma šálkami horkej vody a nechá sa 10 min, variť. Scedí sa a zleje dohromady s prvým odvarom. Tento ľadvinový bylinný čaj obsahuje 5 látok, ktoré nsmú byť varené, lebo by sa zničili. Ale kyselinu kremičitú získame z ľadvinovéj bylinnej zmesi, len keď ju 10 min. povaríme. Ľadvinové čaje sa zásadne pijú studené a max. po dobu 3 týždňoch. A to vždy ráno na lačný žalúdok, potom pred obedom a večer pred spaním. Behom tejto doby sa nesmie jesť masový vývar, hovädzí a ani jesť bravčové mäso.
 • Pacienti mali by denne každé ráno a večer, si dat jeden šálok horúcej vody s 2- lyžičkami medu a 1-malú lyžičku škorice. Keď sa to úživa pravidelne, môže sa vyliečiť dokonca i chronická artritida.

Naši starí rodičia si pomáhali pri reumatickej artritíde, že postihnuté miesta šibali pŕhľavou.(Žihlavou) , ktorá svojim zložením zasahuje do procesu bolesti a látkovej premeny pri zápale. Je vhodný aj v čajovej forme.

Masáže

Efektívne sú masáže bilinnými olejmi, zvlášť kokosovým (protiplesňovým) olejom ale aj s olivovým olejom so zázvorom, zahriaty na teplotu tela, ktorý má vysokú vstrebateľnost a má vysoké protizápalové účinky .

Dobré účinky majú aj masti s obsahom kapsaicinu.(obsah látky v korenine chili). Alebo použiť eukaliptový olej. Masť s protizápalovým účinkom je najlepšie aplikovať večer pred spaním, aby ráno sa postihnutý nezobudil so stuhnutými kĺbami. Ďalej je to pupalkový olej, má podobný obsah omega3 ako v rybom oleji. Predáva sa aj v kapsuliach a 3x denne ju môžeme vnútorne používať pri artritíde.

 • Reflexná masáž: na nohách : reflexné body a plošky : hypofýzy, prištítnej žlazy, ladvín a nadladviniek, tračníku, chrbtice, pečene. Body tlačíme a krúžime nad nňim pacom asi 15 sekúnd.
 • Klasická masáž: sútrediť na svaly , ktoré upínajú boľavé kĺby. Najlepšie je použiť techniku čínskej tlakovej masáže. Pri opuchoch si pomôcť lymfomasážou, môže urobiť ten, kto má certifikát, inak môže dôjsť k zhoršeniu stavu. Netlačí sa na boľavé miesta.
 • Vodoliečba: ako masáž vodou. Bolestivé miesta sa sprchujú tak horúcou vodou, ako nemocný znesie. Tým dôjde k prekrveniu postihnutej oblasti a zväčší sa tok krvi , ktorý odstraňuje usadeniny , ktoré bolesť spôsobujú. Po sprche je nutné do sucha postihnuté miesto dobre vytrieť, pomasírovať liečivým olejom uvedeným vyššie a zabaliť do tepla. Aplikácia sa môže podľa možnosti previesť až 3xdenne. U ťažších prípadoch dochádza k zlepšeniu do 6 týždňov. Samozrejme nesmú byť na postihnutom mieste povrchové zranenia, otvorené ranky. V bazéne má dobré účinky robiť pohyby ako pri veslovaní, chôdzi a úklonoch trupu. Alebo sa snažiť tancovať vo vode.

Fytoterapia

 • Čaj púpavový: 1 až 2 lyžičky púpavových koreňov zalejeme šálkou studenej vody , privedieme do varu odstavíme a po 10 min. Scedíme. Pijeme 2x denne jednu šálku na raňajky, jednu pred spaním aspoň tri týždne. Kontraidikácie:nie je vhodný pre žlčnikárov a citlivým žalúdkom.
 • Čaj púpavový: podporuje prekrvenie väzivového tkaniva. Zmierňuje bolesti a pri pravidelnom užívaní znižuje frekfenciu bolestivých záchvatov. Prasličková kúpeľ : 100 g Prasličky roľnej zalejeme 2l vriacou vodou, po hodine pivedieme do varu a varíme ¼ hodiny. Potom scedíme. Odvar pridáme do kúpeľa . Voda v kúpeli by mala dosahovať 380C. Kúpeme sa najmenej 15 minút a potom jedna hodina kľudu na lôžku.