Bolesti hlavy a migréna

Liek proti bolestiam hlavy pomôže,ale neodstráni príčinu. Liek proti bolesti má svoje oprávnenie tam, kde príčinu nemožno odstrániť. A príčinu bolesti môžeme odstrániť iba vtedy ak ju objavíme. Bolesti hlavy môžu byť vyvolané aj chorobami očí, nádormi, ale to patrí do rúk špecialistov lekárov. Vo väčšine prípadov môžeme bolesti hlavy priaznivo ovplyvniť prírodnou liečbou a masážami.

Príčiny bolesti hlavy môžu byť veľmi nebezpečnej povahy, ktoré patria do rúk odborníkom - špecialistom, ale aj celkom bezvýznamnej povahy. Takýto stav sa musí vypozorovať.

Alarmujúce príznaky , ktoré vyžadujú návštevu lekára:

 • bolesti hlavy, ktoré sa objavia náhle, najmä ak človek predtým bolesťami hlavy netrpel, alebo ich mal len veľmi zriedka.
 • bbolesti hlavy, ktoré nastali po údere, po úraze atd. Môžu byť príznakom krvácania do lebečnej dutiny a bolesti sa zo dňa na deň stupňujú
 • s deťmi, ktoré sa sťažujú na bolesti hlavy v každom prípade treba ísť k lekárovi
 • bolesti hlavy spojené s psychickou zmätenosťou
 • Bolesti hlavy u starých ľudí,ak predtým na ne netrpeli (môže byť predzvesťou porážky
 • Ak sa bolesti hlavy pri kašli zosilujú (môže ísť o vážnu chorobu)
 • bolesti hlavy, ktoré zobúdzajú človeka zo spánku, bolesti spojené s vracaním a teplotou a ktoré menia intezitu a charakter
 • ak sa pri bolestiach hlavy objavia poruchy vedomia,alebo sruhnutia šije (najmä ak sa užíva liek proti krvnej zrážanlivosti)

Vazomotorická bolesť hlavy

Odhaduje sa, ze asi šestdesiat percent všetkých l'udí postihnutých bolesťami hlavy trpí prave na vazomotoricku bolesť. Jej pôvod je v tepnach zásobujucich mozog živinami. Žily, ktore odvádzajú krv ochudobnenú o kyslfk a živiny a obohaténu o odpadové látky, hraju pri tejto forme bolesti hlavy zanedbateľnú úlohu.

Pod pojmom "vazomotoricke nervy" rozumieme tie nervy, ktore zásobujú steny ciev, a ovplyvňujú ich rozširovanie alebo zužovanie. Vazomotorické bolesti hlavy sú niekedy celkom banálne a neškodné, ale inokedy môžu ohlasovat život ohrozujúce vnútrolebečné krvácanie.

Doteraz sa vie o existencii asi dvesto príčin cievnych porúch. Stačí určitú z nich objaviť a odstrániť. Ak je vazomotorická porucha sprievodným javom iného ochorenia, napríklad infekčnej choroby, zmizne po vyliečení tohto základného ochorenia.

Príčinou vazomotorickej bolesti nie je - ako sa kedysi myslelo - nízky krvny tlak, ale intenzita pulzacie. Krv tlačí zvnutra na steny ciev, spôsobuje u precitlivených ľudí bolesti.

Fytoterapia

 • Čajová zmes:
  vňať Medovky lekárskej - 5 dielov
  vňať Majoránu - 5 dielov
  koreň Angeliky - 4 diely
  vňat Pamajoránu - 3 diely
  vńať Ľubovníka bodkovaného...3 diely
  koreň Valeriány - 2 diely
  Dve ploché polievkové lyžice zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a necháme asi 20 min prikryté vyluhovať. Precedíme, môžeme podľa chuti osladiť medom. Na bolesti, migrény a stresy je hlavne lesný med prospešný a pijeme 2-3x denne. Vyluhovať najlepšie v keramickej nádobe.
 • Levandulový olej:
  do 0,5-0,7 litra čerstvého olivového oleja sypeme za stáleho miešania čerstvé nadobro posekané kvety, alebo sušenú drogu z lekárne, kým dostaneme homogénnu, hustú ešte tekútu zmes. Dáme do zelenej flaše a necháme na tmavom mieste 6-8 týždňov za pravidelného pretrepavania fľaše. Potom precedíme a olej pravidelne vtierame do pokožky v okolí boľavých miest. Pri migréne a bolení hlavy vtierame olej do spánkov a čela hlavy. Súčasne berieme niekoľko krát denne 10 kvapiek na lyžičku a zapijeme troškou teplého čaju.
  Niekedy pomôže aj vrecúško uvarenej rasce, keď nemáme po ruke levandulový olej a postupujeme rovnako

Migréna

Je to z 2/3 typická ženská choroba, z 1/3 sa to týka mužov. Asi v 75% je dedičná. Ľudia trpiacimi migrénami majú niečo spoločné. Sú väčšinou aktívny, majú sklon k tvrdohlavosti, sú ctižiadostiví, perfekcionisti, väčšinou workholíci pracujúci v stresových podmienkach. Chýba im odpočinok a aktívny pohyb. Ženy sú menej odolné voči stresom, sú oveľa citlivejšie na mnohé negatívne podnety. Nevýhodou žien je, že majú užšie krvné vlásočnice v hlave ako muži.

Najčastejšia porucha zraku ohlasuje migrénový záchvat- mihotavé záblesky, hviezdičky v očiach. Možu byť sprievodnym javom aj psychické poruchy. Niekedy sa stráca pojem času a priestoru. Niekedy pri migréne napína na zvracanie.Migrénový záchvat mení u človeka hospodárenie s vodou v tele. Niekoľko dní pred záchvatom dochádza k zadržiavniu tekutiny a vytvárajú sa opuchy hlavne na tvári.

Bolesť je najpodstatnejší pri migrénovom záchvate. Prejavuje sa na rôznych miestach – v tyle, v spánkoch, temäne hlavy. Migrénový záchvat sa začína vždy náhle. Ten kto sa sťažuje, že má stále bolesti hlavy ,netrpí migrénou.

Faktory vyvolávajúce migrénu: môže to byť mihotavé svetlo, či prerušované sveteľné lúče. Pôsobí na svetloplachosť. Môžu to byť klimatické zmeny, hormóny, ale najčastejšie duševné faktory a stres. Najčastejšie je kľúčovým podnetom počasie, tým aj zmena tlaku vzduchu. U niektorých ľudí môže byť spúšťačom niektorá zložka potravy, alebo alkohol. U žien dosť často je spúšťačom obdobie menštruácie. V gravidite a v prechode záchvaty migrény niekedy ustanú. Veľkú úlohu v predchádzani migrén je psychika človeka, jeho duševný stav.

Ako predchádzať migrénam

 • na prvom mieste je telesný pohyb
 • na druhom je vodoliečba, ktorá prispieva k správnemu prekrveniu
 • na treťom mieste je zdravý spôsob života, životospráva a pitný režim, viac oddychu bez stresov

Fytoterapia

 • Čajová zmes:
  vňat Majoránu - 5 dielov
  vňať Medovky - 5 dielov
  kvet Prvosienky - 5 dielov
  vńať Levandule - 5 dielov
  vňať Vachty - 3 diely
  koreň Valeriány - 3 diely
  vňať Ľubovníka - 3 diely
  Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a necháme 20 minút prikryté vyluhovať. Precedíme a pijeme 3x denne. Pri typických migrénových bolestiach hlavy čaj použiť aj na vlažný obklad hlavy. Na natieranie spánkov, tylu, temäna hlavy vtierame levandulový olej, alebo ľubovníkový. Postup podobný ako pri výrobe levandulového oleja.
 • Pre ženy pri migrénach pri bolestivej menštruácií:
  vňať Alchemilky žltozelenej - 5 dielov
  kvet Nechtíka - 4 diely
  list Ruty voňavej - 3 diely
  kvet Hluchavky - 3 diely
  vňať Materidúšky - 3 diely
  vňať Nátržníka - 3 diely
  vňať Rebríčka (myšochvost) - 2 diely
  vňať Medovky lekárskej - 2 diely
  vňať Rumančeka - 2 diely
  Dve polievkové lyžice zmesi zalejeme ½ litrom vriacej vody a necháme 15 minút prikryté vyluhovať. Precedíme a pijeme 3x denne po tretine množstva.

  V prípade nedostupnosti niektorých bylin pre ženy, stačí zmes:
  vňať Alchemilky žltozelenej - 5 dielov
  vňať Rebríčka(myšochvost) - 2 diely
  vňať Rumančeka - 2 diely.
  Podobne postupujeme ako v prvej zmesi.
  Ľudia trpiaci migrénou hlavne počas cestovania, môžu použiť ako prvú pomoc analgetikum (kyselinu acetylsalicylovú) – aspirín, alebo acylpyrín. Nedoporučuje sa u ľudí trpacich astmou, žalúdočnými vredmi, alebo ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Masáže

Výborná je čínska akupresúra, kde tonizujeme alebo pôsobíme sedatívne na rukách, ramenách a hlavne na hlave na meridiány a ich aktívne body pre bolesti hlavy. Môže byť doplnená reflexnou masážou a akupresúrou-Su-Jok na rukách., prípadne nohách. Prípadne tlačíme reflexne body prvej pomoci pri bolesti hlavy, (viz dole obrázky). Pokiaľ pri bolesti hlavy spojené s migrénou sú mierne opuchy hlavne okolo očí, tváre, pomôže aj jemná lymfodrenáž tváre. Nepliesť si s klasickou kozmetickou masážou hlavy, ktorá vôbec neodpovedá lymfatickému toku lymfy.

Vodoliečba

Môžeme si pomôcť aj vodolečbou, že do lavóra nalejeme teplú vodu znesiteľnú pre dolné končatiny - ponoríme ich do vody aspoň po členok a hornú časť ( plecia, ramena, tvár) omývame studenou vodou, takže krv tlačiaca steny ciev v hornej časti tela –hlavy sa z vyšších častí odvedie do nôh. Keď sa to dobre načasuje, môžeme predísť silnej bolesti hlavy. Ak k dipozíci nemáme lavór, stačí v núdzových prípadoch studená kúpeľ rúk. Ruky a predloktie držať po dobu 5 minút pod tekúcou studenou vodou a potom utrieť dosucha.

Podľa Mudr. Bukovského:

 • Asi 25 % prípadov má súvis s potravinovými alergiami. Odvtedy boli urobené ďalšie výskumy a okrem mlieka boli medzi nevhodné potraviny pre senzitívnych ľudí zaradené aj čokolády, colové nápoje, kukurica, bravčové mäso, cibuľa, cesnak, pšenica, citrusové plody, vajcia, hrach, huby, čierny čaj, káva, hovädzie mäso, trstinový cukor, droždie, syr, vyprážané jedlá, morské živočíchy, kuracia pečeň, figy, údeniny - šunka, slanina, salámy, kakao a všetky potraviny, kde sa nachádza, banány, vajíčka a lieskové orechy. Pacienti zvyčajne nie sú citliví len na jednu potravinu. Vylučovaním rôznych druhov potravín na niekolko dní a sledovaním, či sa záchvat dostaví v rovnakej podobe, možno zistiť vyvolávajúcu príčinu. Tyramín, rozpadový produkt aminokyseliny tyrozín, vyvoláva migrénu u velkého počtu pacientov. Vysoký obsah tyramínu je v syroch
 • Vysoký obsah tyramínu je v syroch (zvlášť v pIesňových a kultivovaných tvrdých syroch), avokáde, slivkách, banánoch, pomarančoch a malinách. Rovnako strava s vylúčením potravín bohatých na histamín pomáha predchádzať migrénovým záchvatom.
 • Nízkotuková strava je pre ľudí trpiacich migrénou veľmi vhodná.
 • Fajčenie môže vyvolať aj niekolko migrénových bolestí hlavy rovnako ako pobyt v zafajčenom prostredí.
 • Rafinované cukry by nemali byť používané. Aj pre zdravých ľudí sú len druhotnou potravou. Patrí sem stolový cukor a všetky potraviny, kde je stolový cukor použitý.
 • Kofeín je veľmi známa príčina migrény. Je obsiahnutý nielen v kofeínových nápojoch (káva, čierny čaj, nápoje cola, čokoláda), ale aj v mnohých liekoch (Acylcoffín, Alnagon, Mironal, Ataralgín, Algena, Dinyl, Spasmoveralgín, Sedolor, Veralgín).
 • Aditíva v potravinách ako - ocot, glutamát sodný (obsahujú ho všetky potraviny ním konzervované vegety, práškové polievky a pod.), dusičnan sodný, tartrazín (súčasť potravinových farbív), môžu zvyšovať bolestivosť pri záchvate alebo záchvat priamo vyvolať
 • Platí aj zásada absolútne sa vyhýbať alkoholu - aj pre jeho priamy účinok na cievy, ale aj pre účinok niektorých jeho prímesí (napr. v šampanskom víne, likéroch)
 • U niektorých pacientov. sa počas užívania antibiotík (pre zvýšené hnilobné pochody z porušenia črevnej mikroflóry) záchvaty zhoršujú.
 • Soľ podporuje hromadenie vody v organizme, čo je jedna z hlavných príčin migrénových ťažkostí, preto je vhodné vyhýbať sa nadmernému soleniu a užívaniu všetkých solených i slaných jedál, snackov, syrov, konzervovaných potravín, údenín. Nebezpečie hrozí hlavne pri ich požití na prázdny žalúdok, do záchvatu prejde potom len 6 - 12 hodín.
 • Nezanedbateĺný je aj vplyv rôznych parfémov –voňaviek, potom smogu, organických riedidiel a syntetických farbív. Vôňa kvetov, výpary chlóru a čpavku atd.
 • Prechladnutie a stres môžu vyvolať migrénu a zhoršiť stav.
 • Pri záchvate je odpočinok v tmavej tichej miestnosti s ľadom na hlave prvým krokom v liečbe.
 • V jednej štúdii pacientom za 10 - 20 minút zmizli prejavy záchvatu, keď dýchali do väčšieho papierového vrecka
 • Pri záchvate je odpočinok v tmavej tichej miestnosti s ľadom na hlave prvým krokom v liečbe. V inej štúdii sa častosť výskytu záchvatov znížila o 50 % pri pravidelnom ľahkom cvičení
 • Horúci kúpeľ nôh (nohy po členky držíme v horúcej vode, akú znesieme, a pridávaním novej horúcej vody udržujeme stálu teplotu) pomôže odkrviť roztiahnuté hlavové cievy a znížiť bolesti.
 • Dr. A. Rose z Los Angeles v USA lieči migrénu horúcou sprchou, za ktorou nasleduje sprcha studená. Horúca má zahrnúť i hlavu a trvať tak dlho, až koža sčervenie. Studená sprcha by mala trvať až do triašky a hlavu by mala vynechať. Rýchlo sa potom osušiť, ľahnúť si do tmavej, tichej miestnosti a teplo sa zakryť.
 • Priame vystavenie sa slnku vyvolávalo u 30 % pacientov záchvat. Pobyt v tieni za slnečných dní nie je nebezpečný.
 • Pravidelný denný režim znižuje stres. Nepravidelný a nedostatočný spánok, vynechanie jedla, nepravidelná strava zhoršuje stav.
 • Pravidelný klystír jedenkrát týždenne pomáha očistiť črevo a zmenšiť vplyv toxických látok vznikajúcich v čreve.
 • Ľahké masírovanie či stlačenie tepien na krku v mieste tepu môže pomôcť znížiť bolesti pri záchvate.
 • Dr. Schwarzberg predpokladá,že záchvat migrény môže byť vyvolaný zvýšením CO2 v krvi pri zníženom obsahu kyslíka v okolí. Odporúča bytové a peacovné priestory zariadiť bytovými rastlinami, ktoré odchytávajú CO2 a uvoľňujú kyslík a samozrejme , je nutné časté vetranie. Izbové rastliny, ktoré majú veľké zelené listy najviac pohlcujú čiastočky prachu a fotosyntézou aj CO2 . Ako prima klíma v mietnosti sa hodia Lipka Africka(Sparrmannia africana), Šachor (Cyperus alternifolius), banánovník Enseta(Ensete vetricosum) Figovník (Fikus benjamina) , Zelenec (Chlorophytum comosum). Zelenec odburáva z prostredia formaldehyd (H2CO- je súčastí spalín dieselových aj benzínových motorov), absorbuje sa respiračnom aj gastrointestinálnom ústrojenstve a pôsobí dráždivo. Túto schopnosť má aj Filodendrom (Philodendrom bipinnatifidum) a Syngónium (Syngonium podophyllum). Rastlina Potosovec (Epipremnum pinnatum) je navyše schopná odburávať benzol (C6H6) - uhlovodíkova zmes
 • Existuje tiež opodstatnený predpoklad, že znížený príkem horčíka (Mg) môže prispieť k migréne. Dostatočný prívod horčíka stravou je preto dôležitý.
  Mg-HORČÍK(Magnézium) : ČIERNY BEZ, HARMANČEK, DIVIZNA, BORÁK, REBRÍČEK, CHMEL, SKOROCEL, INELO, KONTRYHEL, KOZLÍK, LEVANDULA, MATA, MATERIDÚŚKA, MEDUNKA,ORECH VLAŠSKÝ, PĽÚCNIK, RUTA VONNÁ, PÚPAVA, CIBUĽA, HORČICA, MAJORÁN, TYMIÁN, HRÁŠOK, ZEMIAKY, SÓJA, KALERÁBY, KVETÁK, MRKVA, PÓR, REDKVIČKY, ČERVENÁ REPA, OVSENÉ VLOČKY, BROSKYNE, BRUSNICE, ČUČORIEDKY.

Bolesti hlavy súvisiace s chrbticou

Mnohí ľudia spia na nezdravých, primäkkých lôžkach, v práci sedia na nevhodne formovaných stoličkách, pri jazde autom ich postihujú nárazy spôsobené nerovnosťami cestného povrchu a po večeroch vysedávajú zväčša v chrbtici nepriatel'ských kreslách. Väčšina l'udí nemá dostatok pohybu na uvoľnenie a posilnenie chrbtice, a tí, ktorí pracujú fyzicky, zaťažujú svoju chrbticu prevažne jednostranne. Keď si to všetko zrátame, ťažko sa môžeme čudovať, že máme choré chrbtice. Navyše v chrbtici často pramení aj bolesť hlavy, keďžee jej krčná časť je blízko mozgu; na bolesti hlavy má svoj podiel aj tylový nerv inervujúci záhlavie. Your browser may not support display of this image.

Typické pre túto formu bolesti hlavy je, že sa začína v tyle a odtiaľ sa ako nejaká sieť rozprestrie po celej hlave. Predpokladaný mechanizmus vzniku bolesti je taký, že stuhnutá svalovina tyla spôsobí posun stavcov a tie potom svojimi hranami tlačia na nervy, ktoré tu vychádzajú z miechy.

hlava
K chorobnému napätiu svalov však nedochádza samo od seba. V prvom rade teda treba nájsť príčinu svalového stuhnutia. Môžu to byť hodiny sedenia pri písacom stroji či pri riadení auta, ale aj pri ručných prácach. Nesprávna životospráva tieto bolesti hlavy ešte zhoršuje. V dôsledku konzumu alkoholu sa napríklad trocha zdurí nervový systém a to stačí, aby sa ťažkosti zväčšili. Toto zdurenie je celkom nepatrné, takže za normálnych okolností ani nehrá žiadnu úlohu a nie je pozorovatelhé. Ale ak sú stavce z normálnej polohy vychýlené a tým dráždia nervy, vedie i nepatrné zdurenie k väčším ťažkostiam.

Občas sa hovorí aj o takzvaných narkózových bolestiach hlavy. Prichádzajú niekedy po operácii, pri ktorej bol pacient v narkóze. So samotnou narkózou však nesúvisia, čiže nevyvolávajú ich podané lieky. Mechanizmus ich vzniku je iný. Ide o to, že v bdelom stave sú naše svaly vždy v určitom napätí, nikdy nie sú celkom uvoľnené, a tak nemôžeme jednotlivými časťami tela hýbať ľubovolhe. Žiadna časť tela sa teda nedostane do neprirodzenej polohy. No pri narkóze niet vo svaloch napätia, sú celkom uvolhené. Môže sa preto stať, že lekár či sestra pohnú hlavou pacienta tak, že tá sa dostane do neprirodzenej polohy, v ktorej normálne nikdy nebýva. Keby bol pacient pri vedomí, jeho svalstvo by tomu zabránilo. Ak sa niektorý stavec dostane do neprirodzenej polohy, objaví sa typická bolesť hlavy súvisiaca s chrbticou. Pri týchto posunoch stavcov síce ide len o zlomky milimetra, ale aj to už stačí na vyvolanie cervikálnych bolestí (bolestí z krčnej chrbtice).

Bolesti hlavy podmienené krčnou chrbticou (syndróm krčnej chrbtice)

Aký je charakter bolesti?

V zadnej časti hlavy pociťujete tlak. Bolesti sa ťahajú od záhlavia až k čelu. Máte pocit, akoby vám hlavu zvierala obruč. Cítite tlak na očiach. Časté sú závraty, šum v ušiach. mihanie pred očamí. V extrémnom prípade môžete mať problémy s hltaním.

Čo vás bolí?

Často zadná časť hlavy, najmä hrboly v záhlaví na ľavej a pravej strane krčnej chrbtice, ktoré sú bolestivé na tlak; niekedy pociťujete bolesti iba najednej strane. Ďalej môže bolieť tŕňový výbežok krčnej chrbtice alebo aj silné krčné svaly, čo sa tiahnu ako povrazce do záhlavia.

Kedy sa bolesť prejavuje?

Bolesti často závisia od držania hlavy, napríklad pri silnom záklone spojenom s otáčanÍm. Typické je, že sa stupňujú v noci, najmä ak ste zvyknutý spať na bruchu. Ale aj v polohe na boku, ak nemáte pod hlavou vhodný vankúš. Silnejšie sa prejavujú aj pri sedení, napríklad pri šoférovaní alebo ak za písacím stolom skláňate hlavu. Zvýšeným rizikom je napríklad šitie na šijacom stroji, bicyklovanie alebo maľovanie plafónu, keď predklon či zákIon hlavy môže vyvolať bolesti.

Čo vyvoláva bolesť?

Opotrebovaním stavcov krčnej chrbtice sa začnú tvoriť okrajové výrastky a zahrotenia. Držanie hlavy môže ovplyvniť aj prekrvenie hlavy. Tlak vyklenutých medzistavcových platničiek krčnej chrbtice na väzy, stavcové kíby a nervy môžu taktiež pôsobiť bolestivo. Prievanom sa svalstvo šije v záhlaví skráti a stuhne. Dráždenie krčných stavcov. Blokádou susedných stavcov sa obmedzí pohyblivosť, čo vyvoláva bolesť. Bolesť môže vyvolať aj duševné napätie.

Ako reaguje telo na bolesť?

Svaly šije a krku stuhnú v úsilí vylúčiť pohyby, ktoré vyvolávajú bolesti. Otáčanie hlavou a úklony sú často pri bolesti obmedzené alebo nemožné. Napríklad pri cúvaní s autom je to veľmi citeľné. Vytvárajú sa obranné mechanizmy –postihnutý sa otáča typicky trupom.

Fytoterapia:

 • Čajová zmes:
  koreň puškvorcav - 10 dkg
  vňať žihľavy - 5 dkg
  ľubovník bodkovaný - 5 dkg
  rebríček (myšochvost) - 5 dkg
  Uvedená bylinná zmes je vhodná pre každého, kto trpí, či trpel ischiatickou chorobou. Jej denne použitie zamedzuje recidíve. Postačí jeden šálok nálevu denne. Je vhodné piť túto zmes pri akomkoľvek náznaku ischiasu.
  Príprava:
  Silný a účinný odvar sa pripraví tak, že ¼ litra vody dáme do varu a 2-polievkové lyžice zmesi (6g) týchto bylín predtým dobre premiešaných dáme do vriacej vody. Priklopené sa nechá 10 minút lúhovať. Po scedení sa získa nálev načervenalej farby príjemnej aromatickej vône a chuti. Takto pripravený nálev sa používa 2 – 3 krát denne. Nesladí sa zásadne cukrom, možno ho osladiť max. kávovou lyžičkou medu.
  Príprava zásadne v keramickej nádobe, alebo sklenenej, dobre prikryté. Nesmie sa takáto zmes robiť v kovových nádobách.

Masáže

Čínska akupresúrna masáž , thajská, shiatsu na chrbticu, reflexná masáž a iné typy masáži na chrbticu.

Pri akupresúre pôsobíme na oslabené energetické dráhy (meridiány) Močového mechúra(VU) a obličiek(R) a na ich aktívne body pre chrbticu a bolesti hlavy. Len chrbticu Zadného Stredného Meridianu natrieme smerom z dola od TM3 nahor po TM15 olivovým olejom s ĺubovníkom bodkovaným (v smere meridiánu). Niekedy , pokiaľ sú poškodené stavce chrbtice, môže pomôct len odborník chiropraktik. U žien vplyvom body osteoporózy len lekár. Pre osteoporózu je zvláštna kapitola príodnej liečby.

Akupresúra

 • Bolesti hlavy: jemne trieme bolestivé miesta okolo očí a na čele. Stimulujeme bolesti hlavy akupresúrne body: VU10, G20, IC4, TM16. (Ba feng xue)
 • V prípade migrény: v oblasti spánku: stlačujeme body TC5, PC6, VF4,7,8,41 VU60 .G8
 • Pri bolestiach v oblasti tyla: body: P7, VF12,14, 20, 41, VU2,10, 60, 67, T5,
 • V oblati temena body: VF14, 34, H3 , TM20
 • V celej oblasti hlavy alebo čela: štípavými pohybmi pokožku pred bodmi: G44, VU60, VU67, IC4 VF14, 34

Aktívne body
Aktívne body
Chodidlo
Chodidlo
hlava
noha
plosky_su-jok
reflexne_body
ruka1
telo1
telo2
ucho