Bercový vred

Včasné nedoliečenie môže spôsobiť nákazu kontaktnými ekzémamy, alebo dôjde k bakteriálnym a pliesňovým infekciám.

Látky, ktoré priaznivo pôsobia na žilový systém

FLAVONOIDY: normalizujú priestupnosť cievnych stien a zvyšujú pevnosť a pružnosť. Najdôležitejší je flavonový GLYKOSID RUTIN - majúce účinky vitamínu- P. Veľkým zdrojom tohoto flavonoidu je hlavne vňať POHANKY a vňať RUTY VONNEJ. Doporučuje sa jedávanie pohankovej kaše.

Ůčinok vitamínu-P je i v obyčajných gaštanoch. Podávanie formou tinktúry pripravenej z nastrúhaných čerstvých gaštanov luhovaných vo viac percentnom alkohole. Používa sa 40 kvapiek za deň, v ťažších prípadoch 80-100 kvapiek. Používať týždeň , tri dni prestávka až po dobu dvoch mesiacoch. Gaštan priaznivo ovplyvňuje obehovú rýchlosť krvi, žilný odtok a posiĺuje žilné steny. Čaj z vňate pohanky 3 x denne.

Pri používaní nati RUTY VONNEJ musí byť presné doporučené dávkovanie. Pri samostatnom používaní tejto byliny používame vňať ako prášok v množstve 2 x denne na špičku noža. Pri pití formou čaju nemá takýúčinok.

Vynikajúcim prostriedkom je časté pitie šťáv z červenej repy s olivovým olejom. Červená repa obsahuje aj betanin- červené farbivo, ktoré pôsobí silne dezinfekčne na krvný obeh. Olivový olej má veľký obsah esenciálnych kyselín pre dobrú pevnosť žíl/ aj vysoký obsah DHL cholesterolu-tkzv. dobrého./ a taktiež E-vitamín(tekoferol) na správnu funkciu žíl.

Fytoterapia

 • VRBOVÁ KÔRA - 40 g
  VŇAŤ TRUSKAVCA -  30 g / STAVIKRV VTÁČÍ /
  VŇAŤ REBRÍČKU - 30 g / MYŠOCHVOST /
  Jednu polienkovú lyžicu zmesi krátko povariť v 2 dcl vody, potom ¼ hod. ustáť a podávať 2 až 3 krát denne.
 • MEDOVKA LEKÁRSKA používa celá rastlina . Na prípravu jednej šálkyčaju sa dá 1-2 čajové lyžičky drogy, ktoré zalejeme vriacou vodou.Luhovať 7-10 min a nesladí sa. Ráno a večer vypijeme jednu šálku denne. Obsahová látka kumarín tonizuje cievy dol-ných končatín postihnutých hlbokým zápaôom ciev. Má nasladlú chuť, preto sa tento čaj nesladí.
 • ZLATOBÝL ná bohatý obsah bioflavonidov osožný pre žilný systém. Pripravujeme a pijeme stejne ako u Medovky.
 • LISTNATEC TRNITÝ / RUSCUS ASCULETUS/ - uvádzam aj latinský názov, pretože je to rastlina stredomorská. Nahradzuje náš PAGAŠTAN KONSKÝ.
 • CESNAK - vynikajúci na cievny systém, hlavne na malé cievky.

Obklady

 • KOREŇ KOSTIHOJA LEKÁRSKEHO -  35 g
  KÔRA OBYČAJNÉHO GAŠTANU - 15 g
  LIST IBIŠU LEKÁRSKÉHO - 10 g / PROSKURNÍK /
  HARMANČEK  - 10 g
  Urobiť odvar do ktorého po vychladnutí namáčame obklad a častejšie cez deň meníme.
 • Naklepať kapustový list, ktorý namočíme v teplom mierne zahriatom olivovom oleji asi 1-hodinu predom a urobiť zábal na postihnuté miesto.
 • Na noc obklady z pomačkaných celých rastlín NECHTÍKA LEKÁRSKEHO bez zdrevnatej hornej časti a koreňa. Pomáha nechtíková masť buď z lekárne, alebo podomácku vyrobená : 250g čistej bravčovej masti sa rozpustí v hrnci a do horúcej masti sa nasype jedna kopcovitá hrsť NECHTÍKA / listy,kvety a stonky/.Nechá sa krátko vzkypieť, dobre sa prenieša a odstaví na vychladnutie. Na druhý deň sa mierne zohreje, aby necht.masť bola tekutá a prefiltruje cez sitko.
 • Pri bercových vredoch večer ranu dôkladne vymyjeme bylinným odvarom stejvého dielu REPÍKU A TYMIÁNU. Alebo v lese sa nachádza výborná bylina na vymývanie SADEC KONOPÁČ a odvar pripraviť z jeho vňate. Po vymytí rány zvaríme malý kúsok čerstvo strúhaného koreňa KOSTIHOJA LEKÁRSKEHO s trochu másla na kašičku. Po vychladnutí aplikujeme cez vrstvu sterilnej gázy do rány a nohu dobre obviažeme. Ráno bércový vred opäť dobre vynyjeme hore uvedenými odvarmi a necháme vyschnúť.Potom ju oviažeme dvoma vrstvami sterilnej gázy a cez ňu na ránu priložíme vyvarený kúsok mycej huby upravený na hrúbku 4 cm a veľký tak, aby ránu na každej strane prečnieval aspoň 1 cm. Potom všetko dôkladne obviažeme bez väčšieho utiahnutia , ale tak aby bol pocit mierneho zovretia. Tak chodíme celý deň a večer postup opakujeme. Treba veľmi dbáť na čistotu.
 • PODBEĽ - čerstvo nazbierané listy sa umyjú a rozmmixujú. Kaša z listov sa zmieša s čerstvou šlahačkou a natrie sa na zapálené žily.Obklad sa obviaže.

Obväzy

 • Tlakovými obväzmi, ktorý začína u začiatku prstov nohy a končí podkolenom. Tlak musí byť najväčší v okolí chodidla a kotníku a musí sa postupne zmenšovať ku kolenu.Tam vzniká tlakový tlakový spád smerom k srdci, čo podporuje spätný chod krvi. Obväz sa musí každé ráno po vstávaní obviazať.

Rady

Vred sa umýva a ošetruje zásadne večer. Elastické obinadlo, pružné punčochy sa dávajú ráno.

 • Veľmi dbať na čistotu hlavne obväzov - Podupávať denne pár minút nohamy a nohy mať pri oddychu v hornej polohe / napr. na stole ako američania. / Večer pri spaní mať pod nohami podušku a tým docieliť aby boli nohy vo vyššej polohe. Ideálne prispaní na úrovni hlavy.
 • Podávanie vitamínu - E, kyseliny listovej: olivový, slnečnicový olej, všetky zelené zeleniny - napr. šaláty atd.
 • Pitie šťáv z červenej repy. (Jedávanie červenej repy ). - najmenej 1x za deň vymeníme. Večer pšenicu znova prepereme a znovu položíme do kompotovej misky zaliatu novou vodou. Postup stále opakujeme až vzniknú klíčky dlhé 2-3 mm, obvykle za 3-4 dni. Potom ich jedávame .
 • Jesť veľa jabĺk, banánov, slnečnicové semená
 • Časté prechádzky denné pitie močopudných čajov, ktoré podporujú vyplavovanie škodlivých látok z tela.
  Takéto čajové zmesi sú napr.:
  ŽIHLAVA - 30g,
  PÚPAVA LIST aj KOREŇ -25g,
  BREZA LIST - 15g,
  LISTY MALÍN - 15g,
  VRBOVÁ KÔRA - 8g
  IBIŠ LEKÁRSKY - 7g
  Za polievkovú lyžicu zmesi zaliať 2 dcl vriacej vody a 10 min. luhovať. Piť 3 x denne. - Môžme použiť SPOFA-SPRAY - CHLOROPHYLLUM - vhodný k liečeniu bércových vredov. Je vyrobený z prírodných látok a krátkym stlačením ventilu sa nastrieka na ošetrovanú plochu až sa na koži vytvorí ochranný film. Mikrobiálny zápal sa natiera pastou ENDIARON SPOFA až zakryje sa sterilnou gázou a tlakovým obväzom.
 • Výborná je aj masť z včelej materinej kašičky - VITAAPINOL SPOFA.
 • Na lekársky predpis je vynikajúci DETRALEX a enzymový prípravok WOBENZYM. Bohužial tento enzymový prípravok cenovo drahý. Má 200 tablet a je to mesačná dávka.
 • Sú mnohé masti napríklad s Aloe Vera, ktoré keď príde do styku s otvoreným bércovým vredmi, pôsobí síce hojivo, ale je to pre postihnutého veľmi bolestivé až neznesiteľné. a v noci sa prebúdzajú s veľkými bolesťami.
 • Bercové vredy by sa mali hlavne vnútorne liečiť, aby sa zlikvidoval zápal, z ktorého vznikol. Veľmi treba dbať na čistotu a hlavne životosprávu a pravideľné čistenie bércového vredu, kým sa neuzavrie.
 • Špeciálna lymfomasáž môže pomôcť v počiatočnom štádiu ,keď sú ešte len zatvrdlinky, v okolí opuchy a vred ešte nie je otvorený. Pri otvorenom vrede je to bolestivá záležitosť, ťažšie je dodržať tok lymfy pre bolesti už pri dotyku v okoli zápalu. Robí sa jemná lymfodrenáž vyšie nad vredom.