Astma - bronchiálna astma

Vzduch vstupuje do pľúc cez úzke rúrky - bronchioly, nazývame ich priedušky. Pri bronchitíde a astme sa priedušky zužujú, čo je následok opuchnutia ich sliznice. To zúženie bronchiol sťažuje prienik vzduchu do pľúc a z pľúc a spôsobuje dychovú tieseň.

Príčinou záchvatu astmy je precitlivenosť sliznice priedušiek. Dispozície sú väčšinou vrodené. Je dôležitý súhrn mnohých okolností, aby organizmus reagoval astmatom. U polovice postihnutých ľudí vyvoláva astma infekcie dýchacích ciest. Len asi 20% astmatikov trpí alergickým asmatom, ktorý býva vyvolaný peľom, chlpami zvierat, prachom, chemikáliami, liekmi, parfumami atď. Pri záchvate nabehne sliznica priedušiek a súčasne dôjde ku stiahnutiu ich svalov, takže sa priechodnosť ďalej zníži. Tkaňový mok zhustí sliznicu. Zhustený hlien upcháva otvory medzi prieduškami.

Astma bronchiale je choroba charakterizovaná zvýšenou dráždivosťou trachey a bronchov na rozličné stimuly a prejavujúca sa rozsiahlym znížením dýchacích ciest. Klinicky sa prejavuje recidívnymi záchvatmi, dýchavičnosťou, kašľom a nadmerným tvorením väzného hlienu a pískaním na prsiach. Akútny záchvat sprevádza zrýchlenie dýchania, piskotom priedušiek, pocit úzkosti až dusenia, teplý pot na tvári a dráždivý kašeľ s namáhavým vykašlávaním väzkého hlienu, prechádza a ukončuje záchvat dýchavice. Napätie svalov, ktoré riadia veľkosť bronchiálnych trubíc a sú riadené prostredníctvom nervov a nie je jasné prečo nervy prinútia bronchiálnu .trubicu k stiahnutiu.

Dobre liečená astma nie je životu nebezpečná, aj keď postihnutý trpí návalmi smrteľnej úzkosti v priebehu záchvatu. Astma nemusí viesť k trvalým zmenám na pľúcach, na druhej strane môže ťažký astmatický záchvat viesť u starých ľudí a ostatných k akútnemu zlyhaniu srdca. Astma vedie k zníženiu výkonnosti. Liečba závisí od veku ,v ktorom astma začína, od osobnej a rodinnej dispozícii. U detí, ktoré často ochorejú medzi 5 - 10 rokom veku , astma najčastejšie odzvoní pubertou. Síce sa tvrdí, že čím skôr astma vznikne, tým pevnejšie je dedične zakotvená. Záchvaty sa prejavujú hlavne v noci, lebo včas ráno. Opakovanie záchvatov spôsobuje rozedmu pľúc a tým i preťaženie srdca a nakoniec sa môže vyvinúť srdcová nedostatočnosť. Prieduškovú astmu neslobodno zamieňať za srdcovú astmu, ktorá nevzniká na podklade oslabenia priedušiek a alergickej reakcie. Pri pravej astme sa nezjavujú horúčky a zápalové zmeny na prieduškách.

Rady a prevencia

 • Vypustiť zo stravy mlieko a všetky mliečne výrobky. Mliečna bielkovina zvyšuje vylučovanie hlienu v dýchacích cestách a zvyšuje alergickú zložku astmatu.
 • Piť často vodu, ovocné šťavy ,aby sekrét dýchacích orgánov zostával tekutý a vyvarovať sa dehydratácii.
 • Radikálna zmena stravy -vylúčiť z nej rafinovaný cukor, skúsiť úplné vegetariánstvo/ nie vegánsku stravu/,makrobiotiku alebo čiastočné posty. Po takýchto postoch sa u niektorých pacientov astma stratila.
 • Vyhýbať sa alergénom.
 • Ústne užívané steroidov - /napr. prednison / sú pre astmatikov veľmi nebezpečné.
 • Pri záchvate prikladať teplé obklady na hrudník a zvykať si na pravidelné dýchanie.
 • Doma pestovať kvety Eukaliptus - osviežuje vzduch a ničí choroboplodné zárodky svojimi prchavými eukalyptovými silicami. Doporučuje sa pestovať v kvetináčoch TUJA (ZERAV) ZÁPADNÁ /THUJA OCCIDENTANIS/
 • Užívať podľa návodu /je dostať v lekárňach/ - ECHINACEA PURPUREAŹ / RUDBECKIA PURPUROVÁ/ alebo ECHINACEA PINPINELA ,zlepšuje imunitný systém človeka voči infekciám.
 • Vyvarovať sa infekciám, hlavne chrípkovým ochorením v spoločnej domácnosti. Vhodná je klimatická liečba vo vysokohorskom prostredí, alebo pobyt pri mori a v kúpeľoch /najlepšie boli Luhačovice/
 • Masáže v oblasti hrudníka.
 • Po každej večeri skonzumovať strúčik CESNAKU.
 • Polievky koreniť TYMIÁNOM a MAJORÁNKOU.
 • Odrušenie geopatogénnych zón senzibilom.

Pre domácu úpravu čistoty vzduchu je vzduchový filter . Univerzálny filter odstraňuje roztoče, prach zo vzduchu , mikroorganizmy, pliesne, roztoče, smog i dym. Do nádoby sa dajú dať i silicové bylinné rastliny pre osvieženie vzduchu a tak zlepšenie dýchania.

Čo robiť pri astmatickom záchvate ?

 • Pri akútnom astmatickom záchvate je dôležité, aby pacient zaujal správnu polohu na odľahčenie dýchacej regulácie. Sadne si na stoličku, oprie si hlavu a ramená na operadlo a nakloní trup dopredu. Iná možnosť je v skríženom sede sa oprieť lakťami o kolená a predkloniť trup dopredu.
 • Postarať sa o dostatok čerstvého vzduchu.
 • Postarať sa o kľud.
 • Lieky predpísané lekárom mať neustále pri sebe. Pri používaní si zaznamenávať, kedy a koľko ich bolo použitých. Ak potrebujete lieky častejšie než 1x za 4hod JE NUTNÉ vyhľadať lekára.
 • V prípade ťažkých záchvatov sú nutné 3-preparáty:ampule napr. THEOPHYLLINU
 • K pitiu, potom tablety s obsahom kortikoidov a prostriedok aerosól k rozšíreniu priedušiek inhaláciou.
 • Vyhľadať lekára, ak dýchacie potiaže nezmiznú ani za 1/2 hod. po použití liekov. Lekár môže aplikovať vnútrožilovú injekciu, ktorá rozšíri priedušky.
 • Dusenie zmiernime inhaláciou kyslíka. Pri zvlášť ťažkých záchvatov je nutné zaviesť i umelé dýchanie.
 • Pri záchvate prikladať teplé obklady na hrudník a zvykať si na pravidelné cvičenia v dýchaní.

K zvládnutiu akútnych astmatických záchvatov je z prírodných liečiv /rastlinných liekov/ napr. ČÍNSKY CHVOJNÍK /EPHEDRA SINICA/ starobylá liečivá rastlina a prirodzený zdroj efedrinu, slúžiaci ako stimulancium a liek na roztiahnutie priedušiek. Môže sa uvariť príjemne chutnajúci čaj, ktorý má menej vedľajších účinkov ako farmaceutický efedrin. Dáme za hrsť rozlámaných stoniek do sklenenej alebo smaltovanej kanvice s litrom studenej vody. Uviesť do varu, znížiť teplotu, zakryť kanvicu a mierne variť po dobu 20 min. Potom precediť .Podľa potreby 1 až 2 šálky každé 2 až 4.hodiny. Príliš veľká dávka spôsobuje rozochvetie a nespavosť. Môžu to byť i kapsle, alebo tinktúra. /dostať na západe, v USA a Číne/.

Ďalšou rastlinou pre použitie v akútnych astmatických záchvatoch je LOBELKA /LOBELIA INFLATA/. Zmiešať 3-diely tinktúry z lobelky s jedným dielom tinktúry z papriky / tinctura capsici - pálivá paprika/. Vypiť 20-kvapiek tejto zmesi rozpustených vo vode na začiatku astmatického záchvatu. Dávku opakovať každých 30 min. ,celkovo maximálne 3 až 4 dávky.

Z prírodných liekov by mal byť u nás k dispozícii japonský prípravok TJ 96 TSUMURA SAIBOKU-TO ,zložený z 10-rastlinných komponentov vo forme granulovaného extraktu .Je tiež na lekársky predpis a slúži k podpornej liečbe astmatu.

Borovicové výhonky podávame vo forme medového sirupu. Jednu polievkovú lyžicu borovicových vrcholčekov zalejeme 300 ml vriacou vodou a varíme1-min.Odvar necháme vylúhovať 30-min ,precedíme a osladíme medom. Dávkujeme 3 x denne 40ml výťažku pre deti a 80ml pre dospelých.

Z biologických prvkov by astmatik nemal zabúdať na prísun asi-0.8g vápnika- CA a asi 0.3g horčíka denne. Horčík ,,MG“ - magnézium je hlavne v listovej zelenine, žihľave, v melase, v naklíčenej pšenici, v minerálnej vode MAGNESIA . Astmatickou chorobou sa prejavuje A- avitaminóza, nedostatok A- vitamínu .-retinol

BYLINY, OVOCIE, ZELENINA V KTORÝCH JE CA , MG a vitamín -A :

 • MG.- magnézium -ČIERNA BAZA, HARMANČEK, DIVIZNA, BRUNTÁK, MYŠOCHVOST,CHMEL, SKOROCEL, IMELO, KONTRYHEL, KOZLÍK, LEVANDULA, MÁTA, MATERIDUŠKA , MEDUNKA,ORECH VLAŠSKÝ, PĽÚCNIK, RUTA VOŇAVÁ , PÚPAVA-SMETANKA, ŠÍPKY, BRUNTÁK, CIBUĽA, HORČICA, MAJORÁN, TYMIÁN, FAZULE, HRÁŠOK, ZEMIAKY , SÓJA, KALERÁB , KARFIOL,MRKVA, PÓR, REĎKEV, ČERV.REPA, OVOS, BROSKYŇA,BRUSNICE,ČUČORIEDKY
 • CA- vápnik - ČIERNA BAZA, NECHTÍK, PRASLIČKA,MYŠOCHVOST,KONTRYHEL, KOZLÍK,Ź ĽAN SIATY, MATERIDUŠKA, BAZALKA, CESNAK, HORČICA, ROZMARIN, KMÍN, PAŽITKA, FAZULE, ZEMIAKY,SÓJA, CITRÓNY,KAPUSTA,ČIERNÝ RYBÍZ, HROZNO, HRUŠKY, VIŠNE, POMARANČE, ČERVENÁ REPA, PARADAJKY.
 • A- vitamín - MRKVA, rastlinný OLEJ, PARADAJKY, POMARANČE, MARHULE, listová zelenina, PAŽITKA, PETRŽLEN, ŠPENÁT, zelená KAPUSTA, PAPRIKA, ČEREŠNE, rybí tuk, pečeň.

Astmatici by mali dbať na životosprávu pre dobrú funkciu žlčníka a pečene ,kde je hlavný dôvod ich problémov. Doporučuje sa pitie čajov HORCA ŽLTÉHO a ZEMEŽLČA - Denne až 10-min inhalovať 3 až 5 % roztok propolisu /20% tinktúra/ po dobu 14 -dní. - Denne namazať hrudník/hrudná kosť/ tinktúrou propolisu, koncentrácia podľa znášanlivosti + inhaláciu.

Poznámka : Propolis pred užívaním vyskúšať na znášanlivosť organizmu. Najprv propolisom natrieme časť kože na rukách a počkáme. V prípade sčervenania pokožky ho nepoužijeme./Sčervenanie výrazné/. Natierať hrudník môžeme aj masťou s Nechtíka lekárskeho.

Dýchacie potiaže často vyvoláva zahlienenie.

HLIEN : Vždy, keď zjeme hlienotvorné jedlo, najmä mliečne produkty, na stenách tráviacich orgánov sa vytvára a ukladá stále viac hlienu a to spôsobuje, že silná hlienovitá vrstva s veľkým obsahom mikroorganizmov narušuje metabolizmus. Tvorba nadmernej tvorby hlienu sa pozná ráno po prebudení v zadnej časti krku je hlienovitý povlak. Iniciátorom tohto hlienového povlaku sú leukocyty, pretože hlien je prostredie pre kolonizáciu mikroorganizmov / stafylokokov, candidy, E-coli - pneumokoky./

Okrem mlieka a mliečnych výrobkov sa hlien tvorí aj iným spôsobom. Koncentrované proteíny / bielkoviny/ ako mäso, syry a vajcia sú veľmi husté a podporujú tvorbu hlienu. Proti tvorbe hlienu pôsobia enzýmy v jedle, ktoré sa varením ničia. Preto sa doporučujú jedlá ,ktoré sa pri úprave málo varia a k tomu jesť surovú zeleninu. Dobrá je vegetariánska strava s jedlom upraveným tak, aby časť bola surová. Doporučuje sa pred jedlom vypiť džús, alebo vodu s citrónom, alebo C- vitamínom, zeleninovú šťavu atď. Zjesť pred hlavným jedlom niečo surového / šalát, zeleninovú zmes a pod./ Nedoporučuje sa ráno pitie horúceho, alebo aj teplého čaju ale len studeného. Nedoporučuje sa jesť aj príliš teplé jedlá a hlavne polievky. Na tvorbe hlienu má podiel aj rafinovaný cukor, čokoláda a veľmi sladké nápoje.

Poznámka : Výnimkou z mliečnych výrobkov je acidofilné mlieko alebo jogurt, pretože pri chemoterapeutickej liečbe priaznivo upravuje dobrý stav črevnej flóry. Dýchacie potiaže často vyvolané zahlienením môžu byť uvoľnené vínom s cesnakom medvedím. Hrsť dobre nakrájaných listov CESNAKU MEDVEDIEHO sa krátko povarí v 1/4 l bielom víne, precedí a po osladení medom sa pije cez deň po dúškoch. Pri liečení liekmi užívať len malé množstvo.

Liečivé rastliny

S obsahom drog, ktoré patria do štyroch farmakologických skupín.

 1. droga s obsahom saponinov - znižujúca povrchové napätie hlienov, ktoré môžeme ľahšie vykašlávať.
 2. drogy slezové, utlmujúce nežiadúci dráždivý kašeľ - KVET DIVOZEL, KVET PRVOSIENKY JARNEJ, LISTY SKOROCELA, KVET SLEZU, KOREŇ A VŇAŤ IBIŠU, KVET A LISTY PODBEĽA ,ZBEHOVEC PLAZIVÝ
 3. drogy antiseptické ,ktorých silice pôsobia dezinfekčne - na sliznicu dýchacích ciest - BAZALKA, TYMIAN, MATERIDÚŠKA, YZOP, PAMAJORÁN
 4. drogy kremičité -dokážu ovplyvňovať výživu slizníc dýchacích orgánov a prispievajú aj k utlmeniu zápalových procesov - KONOPNICA, PĽÚCNIK, PRASLIČKA

Všetky byliny majú primerané množstvo saponinov.

Pri liečbe astmy prispieva kombinovaná liečba -fytoterapia, masáže a dýchacia gymnastika. Z liečebných rastlín pre astmu je osvedčený : PODBEĽ, CESNAK, KONOPNICA MYŠOCHVOST, RUTA. Môže byť zmes VŇAŤ MYŠOCHVOSTA, LISTY PODBEĽA, LISTY SLEZU, KVETY LEVANDULE A VŇAŤ KONOPNICE. Rovnakú zmes za polievkovú lyžicu formou nálevu, niekoľko pohárov denne.

Doporučenie pri užívaní bylinných čajov

Pri používaní bylinných čajov platí, že sa rovnaká zmes alebo bylina nemá používať dlhšie ako 3-mesiace.Najlepšie je používanie rovnakých čajov po dobu 3-týždňoch a potom 10-dní prestávka. Pri dlhšej preventívnej liečbe bylinnými čajmi sa má často obmeňovať pitie rôznych druhov čajov max zo 7-bylin.Takéto čaje sa majú rôzne kombinovať.

Pre ochorenie na bronchitídu , astmu a dýchacie cesty je najlepšia doporučená príprava:

Zmes bylín za jednu polievkovú lyžicu sa zaleje 2-dcl vlažnou vodou a nechá cez noc lúhovať. Tento výluh sa ráno pomaly a mierne ohreje a po 5-min precedí. Druhá polievková lyžica bylín sa zaleje horúcou vodou /2-dl/a nechá 10 min. - max 15 min. lúhovať. Keď sa precedí, zleje sa dohromady s prvým nálevom a pije sa takýto čaj behom dňa z termosky. Všetky bylinné čaje nesmú prísť do styku s kovmi. Nesladia sa rafinovanými cukrami ale maximálne len medom. Byliny môžu byť čerstvé, sušené dobre uskladnené v sklenenej nádobe alebo keramickej v chladnom prostredí bez vlhka, prístupu vzduchu a svetla. Sušené skla- dované maximálne 2-roky.
 • Ďalšie bylinné rastliny:
  20 g SKOROCEL KOPINATÝ
  20 g PODBEĽ
  20 g BAZA ČIERNA
  20 g VIOLKA VONNÁ
  15 g KMÍN
  15 g FENYKEL

  Zmes za jednu čajovú lyžičku zalejeme šálkou horúcej vody a lúhujeme 5-min a scedíme. Denne vypiť 3-šálky čaju.
 • 100 g YZOP
  25 g VŇAŤ TYMIANU
  50 g LISTY SLEZU
  a koreň SLADKÉ DRIEVKO/LÉKORICA/
  50 g KVET DIVOZELA VEĽKOKVETÉHO

  2 -čajové lyžičky sparíme šálkou vriacej vody, 15-min lúhujeme, scedíme, osladíme medom a piť niekoľkokrát denne, najlepšie medzi jedlami.
 • 100 g VŇAŤ BAZALKY
  60 g PRVOSIENKA JARNÁ
  30 g SKOROCEL
  20 g PODBEĽ

  Príprava je rovnaká ako na začiatku tejto strany a do každého pohára nakvapkať 20 -kvapiek prípravku TUSSILEN.
 • 15 g LISTY IBIŠA/PROSKURNÍK/
  15 g VŇAŤ MATERIDÚŠKY
  15 g VŇAŤ YZOPU
  5 g KOREŇ IBIŠA
  5 g KOREŇ OMANU
  40 g LIST PODBEĽA

  1 -polievkovú lyžicu zaliať 1/4 l vriacou vodou a necháme 1/2 hodiny lúhovať, precediť a podávať 3 x denne po jedle sladené medom.
 • 20 g KVET DIVOZEL
  50 g KVET SLEZU
  100 g KOREŇ IBIŠA
  100 g LIST PODBEĽ
  30 g VŇAŤ TYMIANU
  30 g SEMENO ANÍZU
  40 g KVET HLUCHAVKY
  30 g LIST SKOROCELU
  30 g VŇAŤ YZOPU

  2 -čajové lyžičky zaliať 0,4 l vriacou vodou a 15-min lúhovať a piť po častiach.
 • 30 g PODBEĽ LIST
  20 g ISLANDSKÝ LIŠAJNÍK
  12 g EUKALYPTUS LIST
  12 g HARMANČEK KVET
  10 g ANÍZ PLOD
  8 g DIVOZEL KVET
  8 g TYMIAN

  Príprava podľa popisu v úvode ,,doporučenie užívania bylín
 • 25 g ČIERNA BAZA
  25 g PODBEĽ LIST
  5 g FENYKL

  1 -čajovú lyžičku zaliať 1/2 l vriacou vodou, 10-min vylúhovať, scediť a osladiť troškou medu. Po celý deň každú 1/4 hod. jeden hlt teplého čaju.
 • 25 g KOREŇ OMANU
  25 g FENYKEL SEMENO
  25 g ISLANDSKÝ LIŠAJNÍK /dostať voľne v lek./
  25 g LIST SKOROCELA
  25 g YZOP
  25 g KVET PRVOSIENKY JARNEJ

  Príprava podľa popisu v úvode a nálev sa pije 3x denne po šálke. Samostatne 1x denne 1-šálok YZOP LEKÁRSKY, príprava zaliatím vriacou vodou a 10-min lúhovať.
 • 30 g IBIŠA LEKÁRSKEHO
  20 g DIVOZELU VEĽKOKVETÉHO
  20 g LIST SKOROCEL
  20 g ŽIHĽAVA DVOJDOMÁ
  20 g LIST PODBEĽ

  2-čajové lyžičky zaliať 1-litr. vriacou vodou a 5-min lúhovať, scediť. Piť po dúškoch celý deň až do minutia - potom 3-týždne prestávka. Kúru opakovať. K tomu užívať skorocelový sirup ,ktorý dostať v lekárňach a užívať podľa návodu. Čaj nechávať v termoske.
 • Pripraviť zmes z rovnakých dielov LIŠAJNÍKA ISLANDSKÉHO ,PODBEĽA A ŽELEZNÍKA LEKÁRSKEHO /SPORÝŠ LEK/.

  Lyžičku zmesi zaliať 2-dl vriacou vodou a odvar po 10-min lúhovaní a po precedení osladiť medom a popíjať po dúškoch behom dňa./najviac maximálne 3/4 l /.
 • Na podporu vykašlávania - čerstvá kapustová šťava s medom v pomere 4:1, brať po 2-poliev.lyžičkách viackrát denne.
 • Odvar TYMIANU a KOREŇA IBIŠA - pomer 1:1.

  Čajovú lyžičku zmesi na šálku vody, 10-min mierne povariť a piť 2 až 4 šálky denne, v období poťiaží.
 • Čaj z kvetov a koreňov PRVOSIENKY JARNEJ a zmes ANÍZ a ISLANDSKÝ LIŠAJNÍK.

  Čaj z prvosienky urobíme ako studený výluh z jednej čajovej lyžičky kvetov v šálku /150 ml/ vody 8-hod. cez noc a tento výluh ohrejeme v nádobe s horúcou vodou na teplotu cca 40o C .Po 5-min je čaj Pripravený k pitiu max 2 až 3 šálky denne.
 • 250 g včelieho medu
  35 g jemne nastrúhaného chrenu
  35 g rozotreného cesnaku
  50 g masla.

  Dobre premiešať a uložiť v chlade. Užívame 1 až 2 kávové lyžičky 3 x denne pred jedlom.
 • Ďalším liekom sú sušené slivky, 25 dkg sliviek rozmočíme vo vode, zbavíme kôstiek, rozmixujeme s 1-dcl oleja / najlepšie slnečnicový pravý/ v 1-litre vody. Ohrievame vždy po jednom pohári tekutiny a túto dávku vypijeme v priebehu 2-dní. Tekutinu možno osladiť medom.
 • Zápal dýchacích ciest lieči : 2x denne vypiť 1 a 1/2 dcl čaju zo zmesami z rovnakých dielov listov SLEZU LESNÉHO a kvetov SLEZU LESNÉHO. 1-čajovú lyžičku zaliať 1,5 dcl studenou vodou. Lúhujeme cez noc 8-hod., potom v horúcej vode v nádobe ohrejeme na 40oC, necháme dolúhovať 5-min a precedíme. Každé ráno vypijeme nalačno 1 dcl a večer hodinu pred spaním 1 a 1/2 dcl.
 • Na astma sú aj hotové bylinné zmesi v lekárňach, alebo v predajni Herba. Je to PEKTONAS , alebo NEOPEKTONAS. Zmes na pohár vody a používať podľa návodu.
 • Príprava podbeľového medu : Po odkvitnutí podbeľa začiatkom jari sa zväčšia jeho listy a tie natrháme a naložíme po vrstvách do keramickej nádoby s pridávaním medu. Keď naplníme nádobu tak, aby tam nebol priestor pre vzduch, dobre uzavrieme a zakopeme na záhradke alebo uložíme v komore, kde je nízka teplota vzduchu tak asi do 10 stupňov C. Po 3-týždňoch môžeme použiť hustú masu, ktorú dávame ako sladidlo do rôznych čajov. Podobne si môžeme takto pripraviť skorocelový med./sirup/
 • Ak nemáme problémy zo žlčníkom a pečeňou popíjame po dobu 3-týždňov cibuľový odvar. 2 cibule veľkosti vajca varíme aj so šupkou s pridaním 100 g kandisového cukru v 1-litru vody 10 až 15 min. Pijeme behom dňa po dúškoch. Počas dňa zjeme niekoľko kúskov reďkvičiek zo šupkou a s medom. Jeme šaláty, ale nie solené.
 • Po rozvinutej bronchitíde zo silným kašľom je vhodné kombinovať niekoľko spôsobov liečenia, Najprv každú hodinu užívať ECHINACEAŹ- kvapky a behom celého dňa čaj proti kašľu a sirup proti kašľu každé 2-hod. Večer pred spaním kúpeľ s TYMIANOM a cez noc zábal hrudníka s prsnou masťou. Dobrý a účinný je zábal s tvarohom.
 • V prípade záchvatu je možné sypať LIST DURMANU na elektrický varič a vdychovať tento dym. Nedoporučuje sa pre astmatikov s alergiou nadym. Oman pravý / Inula Helenium L. / : Použitou drogou je koreň. Vôňa omanového koreňa uchovaného v hermeticky uzavretej nádobe /obalu/ pripomína vôňu kadidla. Biely vinný odvar známy už v stredoveku ako víno svätého Pavla ,slúži na potlačenie suchého a neúčelného kašľa. Pritom účinok tohoto vína sa blížia účinkom kodeínu. Oman môžeme podávať formou nálevu/slabšie pôsobenie/, formou odvaru/silnejšie pôsobenie/, ale tiež formou tinktúry alebo prášku.
 • Astmatikom je doporučený pre spontánny nácvik správneho dýchania : SPEV. Nejde o spev ladený, môže byť falošný, ide v podstate o správne dýchanie so zreteľom na vydychovanie. V starých knihách je doporučenie aby zádušní ľudia -astmatici- svoj čas trávili spevom .

Tinktúry na astmu majúce v lekárňach:

 • tinktúra STRAMONII
 • tinktúra LOBELIAE 10 ,0
 • Kalium jodatum 2 ,0
 • Ephedrinium hydrochloricum 1 ,0

  Užíva sa 3x denne , alebo 30-kvapiek pri záchvate.
 • tinctura STRAMONII
 • tinctura BELLADONNAE 5 ,0
 • tinctura LOBELIAE 3 ,0
 • extractum PRIMULAE FLUIDI ad 30, 0

  Užíva sa 3 x denne, pri záchvate 30- kvapiek.

Inhalácie

 • Podbeľová inhalácia: Vrchovatú polievkovú lyžičku kvetov a listov podbeľa spariť horúcou vodou a pary vdychovať pod šatkou. Opakovať niekoľkokrát denne.
 • Na noc do 3l hrnca nalejeme horúcu vodu a nakvapkáme 4-6 kvapiek tohto oleja :
  4 g OLEJ MÄTOVÝ
  2 g OLEJ JALOVCOVÝ
  2 g OLEJ BOROVICOVÝ
  2 g OLEJ EUKALYPTOVÝ
 • Oleje sa pripravujú : do fľašiek so slnečnicovým olejom sa pridajú popísané byliny a nechajú pôsobiť na svetle v okne tak asi 16-dní.Niektoré oleje dostať hotové v lekárňach alebo v predajňach HERBA. Hrniec postavíme v spálni. Vdychovanie výparov v priebehu spánku vylepšuje dýchanie chorého a lieči priedušky.

Masáže

Energetická čínska masáž je zameraná hlavne na meridiány Pľúc a Hrubého čreva a jeho aktívne body a aktívne body tela pre dýchavičnosť a astmu. Reflexná masáž a aktívne body sú na obrázkoch v popise kapitoly: “ Prvej pomoci pri asmatických záchvatoch“

 • DRÁHA PĽÚC
  P1.........Akékoľvek prudké bolesti pri dýchaní ( zatlačiť 15 sec)
  P7..........Prevencia dýchacích ťažkostí, nachladenie, bronchitída, Veľmi silný bod na nádchy, alergické zápaly. Zaberá aj u nastupujúceho asmatického záchvatu.
  P11........Astma, zápal hrdla, kašel, zápal ďasien (masáž palcom proti smeru HR.
 • DRÁHA HRUBÉHO ČREVA
  IC4...........(Bod na 100 chorôb) , Zápal priedušiek
  IC11.........Chronický zápal priedušiek, prieduškový záduch
  IC20.........Pomoc na uvoľnenie dýchania
 • DRÁHA. TENKÉHO ĆREVA
  IT14..........Bronchiálna astma
 • DRÁHA OBLIČIEK
  R1...........Veľmi účinný z hľadiska normalizácie dýchania, krvného tlaku
  R3...........Prieduškový záduch, dráždivý kašel, Ovplyvňuje celkový energetický status organizmu
  R27..........Asmatický bod. (Kašeľ a dýchavičnosť, blokáda energie v pľúcach)
 • DRÁHA ZADNÁ STREDNÁ
  TM4............Chronický zápal priedušiek
  TM5 ač 8....Ochorenie pľúc
  TM14...........Asmat, kašeľ,
 • DRÁHA PREDNÁ STREDNÁ
  JM6..............Bronchálna astma
  JM7..............Pri akútnych ochoreniach dýchacích ciest. Pri záchvatu dušnosti ako astma
  JM15 až 20...Ochorenie pľúc, bronchitída, prospieva bránici, prečisťuje hrudník a reguluje qi
  JM22.............Prečisťuje pľúca, uvoľňuje hleny. Kašeľ, dušnosť, zahlenenie dýchacích ciest

Dráha pľúc
Dráha hrubého č...
Dráha hrubého č...
Dráha tenkého č...
Dráha obličiek
Zadný stredný m...
Predný stredný ...