Anémia

Je málokrvnosť a je to stav prejavujúci sa znížením množstva nosičov kyslíka t.j. krvného farbiva hemoglobínu (Hb)a červených krviniek - erytrocytov (Er) pod fyziologické hodnoty( u žien < 120 g /1 l). Taktiež pri miernom znížení objemu cirkulujúcej krvi (pri krvácaní) tkzv.POSTHEMORAGICKÁ An.). Anémia vzniká porušením rovnováhy medzi novotvorbou a zánikom, respektíve strátou erytrocytov. Môže byť,že kostná dreň nestačí, alebo stačí len dočasne nahradzovať väčšiu strátu Er a to poškodením erytropoézy v kostnej dreni.

Anémia je najčastejšie sprievodným príznakom iného základného ochorenia, napr. poranenia, krvácaním žalúdočných vredov,zvýšenou menštruácou,chorobami obličiek, ale najčastejšie nedostatočnou výživou. Môže byť príznakom intoxikácie tela, alebo následok vrodenej menejcennej erytropoézy kostnej drene. Pri zisťovaní príčin anémie, sa musí hodnotiť nielen krvný a krvotvorný systém, ale treba posúdiť pacienta i podľa prostredia v ktorom žije a pracuje, ako sa stravuje a prešetriť aj funkciu iných vnútorných orgánov.

Anémia sa prejavuje ako slabosť, rýchla unaviteľnosť až spavosť, ťažkosti sústrediť sa, prípadne aj dýchavica najmä pri dlhšej chôdzi a niekedy aj bolesťami srdca, otokmi okolo kotníkov. Prejavuje sa bledosťou kože, sliznice, spojiviek. Diagnóza sa vyšetruje koncentráciu hemoglobínu /Hb/ g/1l krvi. Vyšetruje sa tvar a veľkosť erytrocytov. Erytrocyty u žien nesmú poklesnúť pod 120g/na 1l krvi. Ďalším vyšetrením je punkcia /punkrát/ kostnej drene, potom žaludočné šťávy, potom vyšetrenie plazmatického železa-Fe nalačno /normál 14-25 mikromol/1l.

Anémia sa rozdeľuje podľa vyšetrenia do 2 -skupín :

 1. skupina: je zvýšenie strát erytrocytov-Er a to častým krvácaním /Posthemoragická Anémia/,alebo predčasnou deštrukciou Er, zvýšeným rozpadom a skrátením ich životnosti /Hemolitická Anémia/
 2. skupina: je poruchou krvotvorby a to v dôsledku nedostatku že- leza /Sideropenická Anémia/, alebo poruchou tvorby vitamínu B12 a kyseliny listovej /Perniciózna Anémia/. Môže byť aj nedostatkom bielkovín v potrave (Karenčná Anémia/ a tiež útlmom erytropoézy / (Útlmová Anémia).

SIDEROPENICKÁ Anémia

nedostatok vstrebaného železa“Fe“ potrebného na syntézu Hb. Nedostatok je kvôli zvýšeným stratám Fe opakovaným krvácaním, alebo nedostatočnej výžive a pri poruche vstrebávania Fe z tráviacej rúry. U mladých dievčat vzniká začiatkom menštru- ačného obdobia, ktorá potrebuje väčší prísun Fe. (Faberová Anémia/Hypochrómna/ je spojená s achlórhydriou žalúdka s nedostatočnou resorpciou Fe. Vyskytuje sa prevažne u žien stredného veku,častejšie u tých, ktoré konzumujú stravu prevažne glycidovú s nedostatočným množstvom živočíšnych bielkovín a tým aj s nedostatočným obsahom využiteľného železa. Vznik podporujú aj zvýšené stráty Fe pri menštruáciach. Jazyk býva červený, hladký, zriedka bolestivý, na ústnej sliznice sa tvoria drobné pľuzgieriky, ktoré pukajú a tvoria v ústnych kútikov chrastičky. Nechty bývajú tenké,lámavé,sploštené. Vlasy sú suché,lámavé, koža bledá -neelastická.

PERNICIÓZNA Anémia

vzniká pri poruche sekrécie slizničnej klen- by žalúdka , popri nedostatku kyseliny chlorovodíkovej a tráviacich enzýmov./Achylia gastrica/, netvorí sa vnútorný faktor /mukoproteid apoerytein/, ktorý na seba viaže vitamín B12 z potravy a tak umožňuje jeho vstrebávanie sliznicou tenkého čreva. Vitamín B12 a kyselina listová pôsobia katalicky pri syntéze nukleových kyselín, preto pri ich nedostatku trpí novotvorba Er. Táto nemoc sa najviac vyskytuje u žien asi 45 r. a viac. Choroba sa prejaví postupným slabnutím , blednutím, únavou. Páli jazyk,suchov ústach,neistota pri chôdzi,nechuť do jedenia,slabosť hlavne v nohách. Koža býva extrémne bledá s nádychom do slamovo-žltej. Jazyk býva vyhladený akoby nalakovaný,na jeho hrote a okrajoch badať bolestivé pupence.Vzniká aj pri ateroskleróze. Kyselina listová sa zúčastňuje podobne ako vit. B12 na syntéze nukleovej kyseliny.

ÚTLMOVÁ Anémia

vzniká pri nedostatočnej erytropoéze v kostnej dreni, hoci organizmus má k dispozícií stavebné a katalyzujúce látky na krvotvorbu. Útlm krvotvorby môže byť pri zväčšení sleziny,alebo pri cirhóze pečene. Môže byť príčinou aj výskyt toxických látok napr.: benzolu a ich derivátov, ťažké kovy,ďalej anilínové farbivá, farby na vlasy,fotografická chémia,prchavé insekticídy, mnohé lieky ako : AMIDOPYRÍN ,BUTYLPIRÍN, TIOURACIL, SULFONAMIDY, CHLORAMFENIKOL, CYTOSTATIKA . Toxické látky môžu aj v malom množstve vyvolať útlm pri zníženej odolnosti organizmu napr. pri infekcií,podvýžive,konštitučnej menejcennej kostnej drene, žiarením, potom pri maligných nádoroch /zhubných/, pri zápaľových chorobách obličiek, ktoré vyrábajú erytropoetín na krvotvorbu. Môže vzniknúť aj pri zatlačení kostnej drene a nádorových metastázach. Príznakmi sú slabosť, horúčky ,krvácavosť ,nechuť do jedenia ,dýchavica.

HEMOLITICKÁ Anémia

príčiny hemolitickej anémie sa zjavia zavčasu V detstve, obyčajne po infekcii. Hlavné príznaky sú žltačka, zväčšenie sleziny. Žlč pri tejto anémií. je tmavá a pozná sa podľa stolice - je sfarbena tmavohnedo. Vytvárajú sa žlčové kamene. Slezina je zväčšená, tuhšej konzistencie, ktorá z rozpadnutých Er uvoľnené Fe horšie využíva na syntézu Hb v kostnej dreni. Er - erytrocyty - červené krvinky Hb - hemoglobín - krvné farbivo Fe - železo Niekedy sa u mladých dievčat v dobe dospievania poruchou hormonálnou a poruchou štítnej žľázy hovorí o anémií neurčenej. ( Môže sa to vyskytnúť aj počas klimaktéria).Príznakmi je pobledlá koža, pery, jazyk bledošedý, zväčšená štítna žľáza a slezina potom oneskorený menzes,alebo vynechávanie alebo slabé menzes, úbytok síl, ťažkopádnosť, bolesti hlavy a závrate, nechutenstvo, dušnosť, chronické zácpy, studené končatiny, biely výtok.

Rady pri anémií :

 • Užívať vitamíny B-komplexu
 • Jesť 4x denne až 5x ,bohato ráno, málo večer
 • Jesť sušené marhule /3-4ks denne/
 • Zabezpečiť dostatočný prísun bielkkovín
 • Jesť pečeň /1x za týždeň
 • Píť šťávu z mrkvy,jabĺk a petržela
 • Polievky z pšeničných otrúb zo smotanou
 • Jesť veľa červenej cvikly
 • Denne niekoľko kvapiek tinktúry zo žihľavy /25g žihľavy drobne nasekať a zaliať 0.5l liehom 45% s výluhom na 10-dní.Žihľava najkvalitnejšia v zbere MÁJ
 • Šálok droždia /kvasiniek/ 2hod. pred jedlom po 5-dní za sebou, 10-dní prestávka
 • Pitie kefíru, acidofilného mlieka,jesť jogurt
 • Pobyt na čerstvom vzduchu-prechádzky lesom

Pre mladé dievčatá trpiace väčšinou neurčenou anémiou, alebo v období klimaktéria sa doporučuje táto čajová zmes :

 • KOMBINÁCIA ČAJOV:
  50g ŽIHĽAVY
  10g ŠALVIA lekárska
  20g koreň OMANU
  50g ALCHEMILKA žltozelená
  50g koreň ČAKANKY
  50g MEDOVKA lekárska
  5g ROZMARÍN

  Použitie : 1-pol.lyžičku na šálok variť 3-min. Nechať vychladnúť a piť 3xdenne, šálok pred jedlom.
 • Ďalší čaj:
  ŽIHĽAVA, ALCHEMILKA a REPÍK v rovnakom pomere
  Vrchovatú čajovú lyžičku spariť vriacou vodou a 5 min. luhovať, scediť a piť behom dňa až 3-šálky denne. Stav sa zlepší pridaním pár kvapiek švédskych bylin./švédske kvapky užívať max. týždeň a potom dlhšia prestávka asi 10-dňová. Švédske kvapky užívať max 3-mesiace v roku medzi prestávkami v roku !
 • Ďalší čaj:
  zo ŽIHLAVY, ZEMEŽLUČA a ĽUBOVNÍKAv rovnakom pomere , sa varí za polievkovú lyžičku max.1min a pije 3x denne na lačno. Do vriacej vody sa nasype pol.lyžička zmesi a tak sa 1 min dovari a odstaví sa.
 • Pitie šťáv : čerstvú šťávu zo ŽIHĽAVY a PETRŽLENA 3-4x denne. Dobrý účinok má aj šalát zo ŽIHĽAVY na spôsob špenátu.
 • PEĽ včiel : 3x denne 1-čajová lyžička čistého peľu, zvyšuje množstvo Hb a počet Er. Nemôžu tento peľ užívať alergickí ľudia na sennú nádchu, ľudia s alergiou na peľ alebo astmatici. Potom je dobrá na krvotvorbu materská kašička obsiahnutᏠv mede. /1-2g na 250g medu./ Poznámka: V predaji sa vyskytuje aj med ,kde je uveden´ý percentuálny obsah pelu v mede.

Stopové prvky a vitamíny potrebné pri anémii

Pre regeneráciu krvi na tvorbu Hb nestačí len prísun Fe, ale aj vitamínu C a ešte stopových prvkov a to Co-kobalt, Cu-meď a vitmíny skupiny B. Z vitamínov skupiny B je najdôležitejší vit. B2 B6 B12 a kyselina listová. Železo sa vstrebáva len zčásti max 10% a nevstrebáva sa zo všetkého rovnako. Vstrebávanie je podmienené aj dodatkom vit.C /okolo 500 mg/ Pre vstrebávanie Fe je najväčším nepriateľom mlieko. Pri bohatej mliečnej strave sa prejaví anémia z nedostatku Fe.

 • Obsah Fe v potrave : koľko Fe sa nachádza v jednotlivých potravinach na gramáž váhy : 10dg telacej pečene - 12mg, hovädzej pečene -7mg, veľa Fe má šťáva zo sliviek ,sušené marhule, orechy, semena dyní a slnečníc, hrozienky, pšeničné kľučky a otruby. Z obylných produktov sa absorbuje asi 5% Fe, z produktovŹ zvieracích 15-20%. Železo nemá dlhú životnosť, musí sa obnovovať v cykle asi 120-dní.Bohaté na soli Fe je pečeň,pečeňová pašteka, slezina,tmavá tlačenka, žltky, obličky, hrach, fazuľa, šošovica, listová zelenina.
 • Obsah Cu v potrave: je obsah na 1kg suchej hmoty :Špenát – 70mg , listová zelenina - 40mg ovos – 20mg, zemiaky – 18mg, pečeň bravčová - 16 až 82, pečeň hovädzia - 12 až 182, obličky bravčové 4 až 41, obličky hov. - 10 až 37mg
 • Obsah Co v potrave: je predovšetkým viazaný s vitamínom B12 /kobalamin/. Kobalt podporuje procesy tvorby krvi napr. pri ochoreniach a poraneniach a zvyšuje syntézu nukleinových kyselín. Obsahuje ho najviac pšenica a krupica - 0,35 mg/1kg,potom kakaové boby - 0,3 mg/1kg, kukurica a čaje - 0,15mg/1kg
 • Vitamín B2 -/Riboflavin/: pri nedostatku Fe sa prejaví i nedostatok tohoto vitamínu. Dlhodobím varením, svetlom, skladovaním v chladničke sa ničí.Je rozpustný vo vode. Doporučená 1,8-2mg. Obsah B2 v mcg na 100g : Sušené droždie - 3500 až 4800, pivovarské droždieŹ- 3000 až 3200, mlieko - 1700, vajcia a kakao - 450, tvaroch - 380, telacie mäso - 300, bravč.mäso - 250, hovädzie - 190, ovsené vločky,vlašské orechy- 130, ryby - 120, zemiaky - 50 .Potreba pre ženy denne 1,2 mg a 3mg je najvyššia dávka.
 • Vitamín B6 /Pyridoxin/: rozhodujúci pre metabolizmus bielkovín a krvotvorbu. Najviac je ho v droždí, pšeničných klíčkov, otrubách, čiernom pečivu. Ničí sa smažením a konzervovaním. Najviac je v banánoch, zemiakov, orechov, arašídov, slnečníc, kurčiat, rýb, pohanka. Denná potreba 1,8-2,1mg. Mnoho vit.B6 sa stráca varením, konzerváciou a dlhodobím skladovaním.
 • Vitamín B12 /Kobalamin/: je vitamín proti anémií a obsiahnutý je v pečeni, čiže pečeň je liek proti anémií s nedostatkom vit. B12. B12 sa ničí antikoncepčnými tabletami, potom liekmi, ktoré môžu zásobu vit. B12 v pečeni každého človeka zlikvidovať. Týmto nedostatkom trpia ľudia s nedostatkom kyseliny soľnej a nedostatkom určitých enzýmov. Zdroj hovädzia a teľacia pečeň /1x týždenne/, potom droždie a živočíšne produkty. Denná potreba 3-6mg, čo asi odpovedá 1/2 l plnotučného mlieka. Vit.B12 je tiež vytváraný črevnými baktériami pomocou stopového prvku kobaltu.
 • Vitamín B9/kyselina listová/: je dôležitý pri poruchách látkovej premeny bielkovín,infekciách, únave, depresiách a anémií.Prispieva k tvorbe červených krviniek. Denná potreba 0,4mg. 100g šalátu obsahuje 1.9mg B9 a 10g droždia 0.32mg. Výskyt B9 : Kvasnice, zelenina /listová zel./, ružičková kapusta, karfiol, brokolica, pšeničné klíčky, sojové boby, pečeň, špenát, zemiaky, orechy. Veľmi rýchle sa ničí teplom v kyslom prostredí.

Lieky a ich používanie pri anémií

Liekové formy s obsahom dvojmocnej zlúčeniny Fe treba zapíjať dostatočným množstvom tekutiny. Prípravky FERRONAT, FERRO 66 možno skúsiť nalačno, pri žalúdočných problémoch radšej pri jedení. Najlepšie užívanie je s ovocnou šťavou. FERRONAT RETARD vo forme poťahových tabliet má predĺžený účinok a znáša sa lepšie nalačno, najlepšie užitie 1/2 hod pred jedením.Pred užívaním týchto prípravkov sa nemajú nadmerne konzumovať tuky, vajcia, syry, rebarbora, špenát a celozrnné výrobky.Majú sa zapíjať vodou, najlepšie ovocnou šťavou, ale nie čajom alebo alkalickými minerálkami. Nemali by sa užívať 3-hod. pred konzumáciou alebo po konzumácií mlieka. Stanovené dávky sa musia presne dodržať. Nesmú sa užívať pri užívaní týchto preparátov lieky na neutralizovanie žalúdočnej kyseliny /Anacid,Gasterin, Gastrogel atd/, ktoré vstrebávanie výrazne znižujú.Preparáty Fe by sa nemali používať pri užívaní antibiotik, dochádza k vyzrážaniu antibiotik v žaludku a oslabujú sa tak protimikrobiálne účinky antibiotik.Pri liečbe Fe sa nesmie chorý opaľovať. Ak má po užití hnačku, alebo vracia, upozorní lekára. Liečba musí byť dokončená, nesmie byť prerušená.Pri anémií spojenú s nedostatkom žaľudočnej kyseliny treba súčasne užívať tablety ACI PEPSOL rozpustený vo vode. Pri anémií s nedostatku kyseliny listovej sa užívajú tablety ACIDUM FOLICUM + CELASKON. Anémia z nedostaku vit. B12 poruchou vstrebávania je liečba injekčná. Mnohé krvné zmeny sú zapríčinené zneužívaním, vysokým dávkovaním, alebo neprimerane užívanie niektorých liekov.Pri veľkých, nadmerných dávkach a neodbornom užívaní Fe, sa Fe môže v organizmu hromadiť, dosiahnúť toxického množstva, ktoré môže poškodiť imunitu a podporovať vznik rakoviny.

Organizmus dokáže najlepšie asimilovať Fe z čerstvého mäsa,v ktorom sú obsiahnuté 2-prírodné celáty tohoto prvku a to HEMOGLOBIN a MYOGLOBIN - čo je ďalšie červené farbivo,vďaka ktorému majú svalové tkáne červenú farbu. Vegetariáni môžu získať zdroj Fe z celého zrna/nakľučením/,zo sušených bobov, listovej zeleniny, marhúľ, sliviek, hroznového vína a potravín varených v železných hrncoch, zároveň s týmto jedlom sa má užívať vit.C. Vit.C veľmi ľahko zlepšuje absorpciu Fe. Vegetariáni majú menej hemoglobínu a červených krviniek, ako ľudia jediaci občas mäso.

Lieky s dvojitým železom: FERRO 66 /D/ , FERRO SANOL /D/A/ FERRONAT /CS/, FERRUM HANSMANN/D/ SPARTOCINE/D/, FERRO GRADUMENT/YU/

Homeopatické lieky

FERRUM PHOSPHORICUM D4 ,alebo FERRUM METALLICUM D6 / 3x po 1 tabletke denne /

Na doplnenie : ACIDUM FOLICUM / 1x po jednej tablete denne + vit B12, ako VITASPRINT jednu dávku na pitie. Potom CUPRUM D6 / 1x tabletu denne/,Ź tieto prostriedky zlepšujú využitie Fe z potravy, pretože Fe sa len vtedy resorbuje, keď je dostatok vit B12 a stopi medi-Cu.

Normálna hodnota počtu erytrocytov: u žien > 3,9Mil./µl
Normálna hodnota hemoglobínu: u žien > 12,0g/dl (dl = deciliter)
Normálna hodnota počtu erytrocytov: u žien > 3,9Mil./µl
Normálna hodnota hematokritu: u žien : 37-47 %

Akupresúra

Pôsobíme masážnou akupunktúrou hlavne na tieto aktívne body v určrených meridiánoch

DRÁHA ŽALUDKA
VE36 - Reguluje tok krvi, nízky krvný tlak –normalizátor tela, Bod dlhovekosti

DR. SLEZINY A PANKREASU
LP6 - Pán krvi. Upravuje krvotvorbu
LP10 - Reguluje krv, zaisťuje príjem živin, čistí krv a oživuje energiu v meridánoch, chudokrvnosť, ekzémy

DR. MOČOVÉHO MECHÚRA
VU17 - Chronické krvácanie, rozpúšťa krvné zrazeniny, chudokrvnosť, reguluje krv
VU20 - Chudokrvnosť

Mimodráhový bod : BA FENG XUE – Má celkom 8 bodov na nochách na konci rýhy medzi prstami- Oživý krv