Civilizačné ochorenia

Psoriáza

Na lupienku (psoriázu) trpia milióny ľudí na celom svete. Má štyri základné črty:

 • Psoriáza má individuálny charakter – u každého pacienta sa prejavuje odlišne
 • Prostriedky, ktoré niektorým prinesú výraznú úľavu, u ostatných nemusia vôbec zabrať
 • Zvolená metóda liečby môže účinkovať na začiatku ochorenia, postupne však pôsobí  menej a nakoniec nepomáha vôbec
 • Nikto nepozná príčinu ochorenia, vo východných diagnostikách je charakterizovaná ako zlá látková výmena a psychická záťaž, časté stresy čo tiež má za následok špatnú látkovú výmenu

Pocit bezvýchodiskovosti, ku ktorému choroba vedie, možno ľahko pochopiť. Väčšina lekárov rezignovane vraví – Keď ide o lupienku súčasná medicína je úplne bezmocná.

Pri psoriáze kožné bunky akoby „zošaleli“. Za normálnych podmienok sa pokožka obnovuje zhruba za 30 dní. Toľko času potrebujú nové bunky, kým sa dostanú z hlbších vrstiev kože na povrch. Lupienka však spôsobuje, že sa bunka dostane na povrch po troch dňoch. Vyzerá to tak, akoby organizmus stratil schopnosť regulovať prirodzený proces obnovy pokožky. Na povrchu kože sa následne objavujú červené svrbiace vypukliny, tzv. ložiská. Tie vzápätí odumierajú, ale keďže ich je obrovské množstvo, zostávajú po nich biele ložiská, z ktorých húfne odpadávajú mŕtve bunky.

Lupienka sa zvyčajne vyvíja v cykloch akútny stav – remisia (k zhoršeniu najčastejšie dochádza v zimnom období). Občas príznaky ustúpia na niekoľko mesiacov alebo aj rokov. S vekom sa ochorenie zmierňuje alebo naopak zhoršuje.

Lekári nepoznajú príčiny vzniku psoriázy, a preto ju nemôžu úplne vyliečiť. Existuje však veľa spôsobov, ako liečiť a zmierniť jej príznaky. To čo pomohlo inému, nemusí vo vašom prípade zabrať. Musíte skúšať rôzne postupy a zvoliť ten, ktorý vyhovuje práve vám.

Zvlhčovanie

Pri liečbe príznakov psoriázy má veľký význam najmä zvlčovanie a zmäkčovanie pokožky. Ochorenie totiž nadmerne vysúša pokožku, čo následne spôsobuje intenzívnejšiu tvorbu šupiniek a zvýšené svrbenie. Zmäkčujúce prostriedky pomáhajú udržiavať vlhkosť pokožky. Môžete používať rôzne oleje, rastlinné tuky alebo vazelínu, najlepšie hneď po kúpeli, keď je pokožka ešte mokrá. Odporúčajú sa aj tekutiny s obsahom mentolu a gáfru, ktoré zmierňujú svrbenie.

Zdržiavajte sa na slnku

U 95% pacientov dôjde k zlepšeniu, ak pravidelne vyhľadávajú pobyt na slnku. Ideálnym miestom na takúto terapiu je Mŕtve more v Izraeli.

Psoriáza sa zvyčajne vyvíja intenzívnejšie v zimnom období, pri celkových zmenách podnebia alebo vo vlhkom prostredí. Ak teda máte možnosť odísť do teplých krajín, neváhajte ani na chvíľu.

Ultrafialové lúče zrejme účinkujú na poškodenú pokožku obzvlášť silno. Má to všaj jeden háčik. Tie isté lúče môžu spôsobiť aj popálenie pokožky, čo následne môže viesť k rakovine kože. Navyše, u niektorých pacientov sa pod vplyvom týchto lúčov objavia nové ložiská lupienky na miestach, kde sa choroba dovtedy nevyskytovala.

Ale aj na toto nebezpečenstvo existuje účinný recept: krémy s UV filtrom. Ak si ochranným krémom natriete zdravé miesta a slnečné lúče necháta pôsobiť len na pokožku napadnutú lupienkou, klady slnečných kúpeľov prevážia nad rizikom vzniku rakoviny kože či šírením choroby.

Ožarovanie

Kúpte si malý ultrafialový žiarič a ožarujte si ním napadnuté miesta. O tejto terapiee sa však bezpodmienečne poraďte s lekárom.

Ak dávate prednosť ultrafialovým lúčom A, môžete zájsť do solária. Tieto lúče však majú slabšie účinky, takže liečba sa predĺži.

Kamennouhľný decht

Niektorí kožní lekári odporúčajú prípravky z kamennouhoľného dechtu, ktoré sa aplikujú priamo na ložiská. Môžete si pripraviť aj kúpeľ s olejom obsahujúcim decht. Šampónom s prídavkom dechtu si zasa môžete umývať vlasy.

Dechtové preparáty môžu zanechávať škvrny a niektoré aj intenzívne páchnu. Preto ich musíte po určitom čase zmyť. Menej zapáchajúce prípravky však môžete nechať pôsobiť dlhšie. Posilňujú sa tak účinky slnečného svetla alebo ultrafialových lúčov B.

Pôsobením dechtu sa pokožka stáva citlivejšou na slnečné žiarenie. Dechtové preparáty preto užívajte veľmi opatrne.

Najnovšie sa začali vyrábať liečivá s obsahom dechtu vo forme gélu, ktoré sú príjemnejšie a ľahšie sa aplikujú. Keďže nemajú charakteristický pach, dajú sa používať každý deň. Navyše ich možno ľahko zmyť.

Ak dechtové prípravky vyvolávajú pálenie pokožky, okamžite ich zmyte. A už vonkoncom ich nesmiete nanášať na poranenú pokožku alebo na otvorené rany.

Pozitívne účinky tepla

Pokožke veľmi prospievajú teplé kúpele. Pod ich vplyvom sa ložiská zmenšujú, zoslabujú a znižuje sa množstvo šupenie. Ale pozor, horúca voda zvyšuje svrbenie.

Vlhko a chlad

Kúpele v studenej vode, prípadne s pridaním jablčného octu, veľmi účinne zmierňujú svrbenie. Podobne účinkuje i ľad. Do igelitového vrecúška vložte niekoľko kociek ľadu a obklad priložte na postihnuté miesto.

Postihnuté miesta zalepte

Ak sa postihnuté miesta na niekoľko dní či týždňov zakryjú náplasťou alebo igelitovou fóliou, môžu sa u niektorých pacientov celkom zahojiť, najmä ak sa predtým ošetria kortizónovým krémom.

Východné metódy liečby

Podľa tradičnej čínskej medicíny lupienka , čiže psoriáza je vec zlej látkovej výmeny, hlavne pečene a žlčníka a zhoršená energia obličiek. Je nutná detoxikácia tela. Psychická záťaž, časté stresy tiež spôsobujú špatnú látkovú výmenu a vyžadujú zvýšenú spotreu hlavne vit. B-komplex.  Niekdy je spôsobená alergénmi. V prvom rade treba dodržať pitný režim a nutná je vnútorná očista tela ( detoxikácia) uvedená nižšie. Veľmi dobré pomáhajú Breussove šťavy (uvedené nižšie na očistu tela) , ktoré sú tiež na kvalitnú detoxikáciu, zvýšenie imunity, dodaním telu potrebných enzýmov , vitamínov a stopových prvkov. V prvom rade sa treba sústrediť na tráviaci systém, hlavne žlčník a pečeň. Pre žlčník je najlepší Repík lekársky a  pre pečeň Ostropestrec Mariánsky. Použitie Ostropestreca je uvedený niššie.  Pri dodržaní pitného režimu , doplnil by som pitný režim čajom zo zázvoru popísaný nižšie, potom žihľavovým čajom, repíkovým, čajom s listami čierneho ríbezlu. Pre kvalitu pokožky a obnovu novej je nutný prísun hlavne vitamínu-Azinku. Práve uvoľňovanie vit.A z pečené je podmienené dostatkom zinku. Bežná potreba zinku je u kožných ochorení až 10-násobná vyššia oproti zdravej pokožke a vtedy má byť cca dená dávka 200mg. V priemere najmenej 60-100mg. Jeho najväčším zdrojom sú tekvicové semiačka. Pre dobrý stav kože je podstatný mimo iných látok hlavne krermík, ktorý je v žihľave (okrem železa), potom v prasličke roľnej, šalvii. Pokiaľ postihnutý pracuje v chemickom priemysle, alebo v iných odvetviach kde prichádza do styku ku ťažkým kovom, potom by mal pravidelne piť prasličku roľnú, ktorá z tela odbúravá tieto stopové prvky ťažkých kovov.  Psoriáza sa môže natierať kukuričným olejom.

Doporučoval by som pre zníženie Ph krvi rano na lačno  pred raňajkami zeleny caj, alebo len vlažnú vodu nesladenú, nebublinkovú s citronom . Staci max. polka citronu.

O zázvoru. Pojem „zázvor“ je v podstate nepresné označenie rastliny, ktorá sa odborne nazýva "ďumbier lekársky". Aromatickými zložkami ďumbieru sú silice a štipľavá látka gingerol, ktorá svojim účinkom pripomína kyselinu acetylsalicylovú (aspirín).  Ohrieva telo, podporuje krvocievny systém, tráviaci systém.. Doporučuje sa pravidelne pitie zázvorového čaju aspoň po dobu 3týždňov. Postrúhať očistený koreň zázvoru na špičku čajovej lyžičky a zaliať 2dcl vriacou vodou a 15min pôsobiť. Zlepší sa chuť aj pôsobenie pridaním medu.  Zázvor má ostrú chuť, treba si ju prispôsobiť množstvom nastruhaného zázvoru, od špičky čajovej lyžičky  až do polky čajovej lyžičky. Keď sa množstvo prispôsobí chuti, potom také množstvo použiť v ďalších zázvorových čajoch. Pôsobí hlavne protizápalovo.

Ostropestrec Mariánsky s medom na zlepšenie činnosti pečene aj žlčníka, treba nutne brať aspoň tri tyzdne. (tvrdé semená Ostropestreca potľcť napr. v hmoždiari a pridať polievkovou lyžicou medu. Vtedy má najväčší účinok.

Kvôli zvýšenej ph krvi: Vyhýbať sa kyselotvorným potravinám ako kávam, octu, čiernemu čaji, rafinovaným potravinám napr. kryštálovému cukru, bielemu chlebu, sušienkám, sladkostiam, pšenici,  žitu, potom ľuľkovitým potravinám ako paradajky, baklažány, zemiaky. Keď sa spomínané ľulkovité potraviny kombinujú s mliečnými výrobkami, treskou, citrusovými plodmi a orechami spôsobujú zvýšenú syntézu jednej bielkoviny „albumin“ a tak naruší sa energia obličiek. Kyselinotvorné sú aj mäsové výrobky (najmä červené mäso), smažené jedlá, údeniny. Kyselinotvorné sú aj citrusové plody najmä pomaranče. Práve naopak citrón vykazuje dobrú zásaditosť, preto sa doporučuje ráno na lačno vypiť pohár vlažnej vody s polkou citrónu. Výborné je aj pravé plzenské pivo, ktoré je najzásaditejšie. Jedna flaša denne postačí na dobu počas detoxikácie.

Na očistu tela

Enzýmová a vitamínová liečba , doporučené potraviny. Doporučené šťavy:

Zmes na zeleninovú šťavu:   Breussove šťavy

300 g  Červenej repy

100 g  Mrkvy (s olivovým olejom len 100g)

1 menší celer asi 100 g

30 g  Čiernej redkvičky ( ak nemáme čiernu, tak 50g červenej redkvičky)

1 kus žltý zemiak

Všetko očistené, olúpané, roztrúhané zmiešať a vylisovať (odšťaviť). Samozrejme všetko surové, nesmie byť varené !!! Táto zmes odšťavenej zeleniny sa použije najmenej v 3-týždňovej kúre na každź deň.  Musí sa dodržiavať počas kúry pitný režim. Ideálne doplnenie je aj pridanie panáka pravého olivového oleja VIRGIN Extra. Minimálna dávka na použitie je 2dcl, ostattné nechať na večer. Použiť vždy pred jedlom.

Ďaľšie rady :

Ráno v prvom rade vypiť zelený čaj s vymačkaným citrónom (stačí polovica citrónu). Ke´d nie je čas na zelený čaj tak aspoň vlažnú vodu bez bubliniek.

 1. dať prednosť lern teplým jedlám, často jesť dusenú zeleninu, zelené šaláty do ktorého pridáme pár mladých malých listočkov púpavy, trochu oleja a pokvapkáme citrónom.
 2. Aspoň dva krát v týždni si dať sardinky v oleji.
 3. používať sezamové semená (môžeme posypať na raňajky chlieb s maslom)
 4. Čakanka. Z koreňa sa vyrába nahrážka kávy :Cigória. Môžeme použiť do šalátov strriedavo čakankové listy, alebo púpavové. Výborné čistia pečeň a krvotvorbu. Čakanka je jedna z najlepších bylín na bilirubín
 5. Jahody: povzbudzujú pečeň a ľadviny
 6. Potraviny ,ktoré sú najvhodnejšie: artyčok, bobuloviny, fazula, kapusta, mrkva, celer, petržel, červená repa, púpava, fenykel, cesnak, cibula,redkvičky, špenát,olivy, citróny, pohanka, proso, nelúpaná ryža, slnečnicové semená, sezamové semená, ryby s olejom, olivový olej.

Na celkové problémy s pečeňou, alebo s alergiami sú dobré krvotvorné potraviny :

Na chlorofyl bohaté potraviny, potom silice. Všetky zelené potraviny ako špenát, vňať petržela,

 1. Červená repa
 2. Marhule, strukové fazule, modré hrozná, čučoriedky, ostružiny, žihľava, fíky, ryby
 3. Pri poruchách pečene si dať občas pečeň zvieraz najlepšie bravčové, pri problémoch s obličkami, oličky z prasaťa.
 4. Do jedálničku často použivať petržel a do šalátov čakanku, alebo pupavové listky.
 5. Korenie: kmín, fenykel, zázvor, čierny pepr, chren, pastiňák, bobkový list, bazalka, rozmarín, máta
 6. Harmančekový čaj z celých kvetov čerstvých harmančeka –čistí a podporuje činnosť pečene a čistí krv.
 7. Na pečeň, krvotvorbu, na nadľavinky je výborně drievko sladké (lékorica)
 8. Oleje, ako olivový Virgin extra, najlepšie užívať ráno na lačný žalúdok, môže sa použiť v šťavách (ako je hore uvedený)

Taktiež veľmi jednoduchý je postup s použitím Čierného ríbezla: Polievkovú lyžícu koreňa čierného rybezľu, čerstvého alebo suše­ného, povaríme 3-5 minut v 0,25 l vody. Do odvaru môžeme pri­dať polievkovú lyžícu listu čierného ríbezlu a necháme 10-15 minut vyluhovať (pridanie listu nie je podmienkou). Podávame 3x denne, a to polovicu dávky pred a polovicu dávky po jedle.

- Aspoň 3x denne počas 3 týždňoch použiť semena Ostropestreca Mariánskeho  premiešaného v lyžičke medu

-   V priebehu 7 dní piť v priebehu dňa Benedikt lekársky aspoň 2x za deň.Potom tri dni prestávka a znova 7 dní . Opakuje sa to 3x. Jednu čajovú lyžičku zalejeme 2dcl vriacou vodou a necháme 15 min. luhovať a precedíme-, Pijeme ho vždy vlažný.

Dodržať pitný režim, kvôli odcházajúcim toxínom, aby sa neukládali v iných častiach tela, alebo nevyvolávali bolesti hlavy. Preto je dobre hneď ráno vypiť aspoň dva deci vlažnej vody, alebo zeleného čaju s polkou citrónu. Počas dňa pravidelne piť tekutiny zásadne nesladené, bez bubliniek a počas dňa vypiť aspoň tri litre tekutín ( nesladené ).