Celulitída

Celulitída

Celulitída - výraz vznikol z latinského slova „celulitis“, čo znamená „zápal buniek“. Pomerne výstižný je laický názov „pomarančová koža“, presne charakterizujúci vzhľad kože človeka trpiaceho celulitídou a je označovaná za civilizačné ochorenie. Je to vlastne zápal buniek kože, vážne ochorenie kože a podkožia sprevádzané bolesťou, začervenaním, opuchom a teplotou. Zápal sa šíri bakteriálnou infekciou lymfatickými a krvnými cievami. Alternatívna medicína ju popisuje ako hromadenie odpadových látok v tkanivách. Tieto nečistoty sú vo vačkoch väznené medzi tukovými bunkami a väzivom.

V postihnutých miestach sa tukové bunky spájajú do hrubých hroznovitých strapcov, stláčajú cievy a tlačia aj na horné vrstvy kože. Zhoršené prekrvenie bráni na jednej strane zásobovaniu buniek dôležitými výživnými látkami, na druhej strane sa spomaľuje vylučovanie odpadových látok lymfatickými cestami. V tukových bunkách sa tieto splodiny metabolizmu zadržiavajú, čo má za následok zväčšovanie ich objemu, a to sa napokon prejaví na povrchu kože. Výsledkom sú neestetické preliačeniny a kopčeky pripomínajúce kôru pomaranča.

Pomarančová koža je spôsobená z veľkej časti vodou,, tukom a odpadovými látkami, ktoré sa usadzujú v medzerách medzi vláknami väziva. Usadzovanie spôsobuje nedostatočná funkcia lymfatických ciev a zlé prekrvenie, čo je následkom zlého životného štýlu. Celilitída sa odborne nazýva LIPOHYPERTROFIA.

Čo je lipohypertrofia

Ľ'udovo celulitída Lipohypertrofia u nás nesprávne nazývaná celulitída - je neodtečenie lymfy z medzibunkového priestoru spod povrchu kože - epidermis, z dôvodu zväčšenia tukových buniek, a tým k útlaku lymfatických ciev, kde bielkovinová zložka sfibrotizuje a vytvorí hrbolky podobajúce sa pomarančovej kôre.

 • Dispozičné dedičné predpoklady
 • Zvýšená tvorba hormónov progesteronu a folikulinu najmä v pubertálnom veku. Tieto spôsobujú zmnoženie a nahromadenie mäkkého tukového tkaniva. Hrúbka tukového tkaniva sa mení podľa veku, pohlavia, genetického kódu lokalizácie, endokrinných a metabolických podmienok.
 • Lipohypertrofia - celulitída sa vyvíja už v puberte, alebo o rok - dva neskoršie. Bez obezity môže lipohypertrofia zostať nezmenená celé roky. Úvodnými faktormi na podklade ženských hormónov tvorených vo vaječníkoch, je postpubertálny vek, tehotenstvo a klimaktérium.
 • Ďalším faktorom je dvojnásobné množstvo vytvorených tukových buniek viac u žien ako u mužov. Tkanivové kožné väzivo je u žien mäkšie povol'nejšie, lebo kolagénové, elastické vlákna prebiehajú súbežne, takže tukové bunky lipocity sú pri tlaku vypudzované k povrchu kože.
 • U mužov prebiehajú kolagénové vlákna šikmo a tvoria sieť vlákien v ktorej sa lipoplasty rozťahujú plošne vodorovným smerom.
 • Keďže u žien táto sieť vlákien nie je, jednotlivé tukové bunky, ktoré sa zväčšujú, alebo aj zmenšujú (v puberte, v tehotenstve a klimaktériu) sú tlačené k povrchu pokožky. Týmto sa stláčajú žilné a lymfatické kapiláry a tým dochádza k hromadeniu medzibunkovej ¬intersticiálnej tekutiny. Tlakom tukových buniek sa poškodzujú lymfatické cievy a dochádza k zhoršeniu rezorbcií tkanivového moku - metabolitov. Zhoršuje sa odvod nielen metabolitov, ale aj bielkovín. Tieto bielkoviny fibrotizujú, a v podkoží sa vytvárajú tak nevzhl'adné hrbolčeky tvaru pomarančovej kôry tvoriacei postupne, karfiolový a hroznový efekt.
 • Najdôležitejším faktorom vzniku lipohypertrofie alebo ľudovo celulitídy je spomalenie, alebo zastavenie odtečenia stále sa tvoriacej lymfy z podkožia, kde bielkovinová zložka lymfy sa mení na tuhý fibrín. V partiách kde sa hromadí a zväčšuje tukové tkanivo je tiež často znížená činnosť svalov, ako lymfatickej pumpy. Teda ľudovo celulitída je neodtečená sfibrotizovaná lymfa v kombinácii zväčšených a zmnožených tukových buniek. Zmnožené a zväčšené tukové bunky sú príčinou blokády odtoku lymfy, ktorá sa stále tvorí, a keď neodteká fibrotizuje a vytvára tuhé hrbolčeky ..

Anticelulitídny program

Kombinovaný program:

 • Správna výživa - špeciálna diéta neexistuje. Jednostranná môže byť zdraviu škodlivá. Je nutné dodržať denný pitný režim (vypiť 2-3 litre tekutín), vhodná je minerálna voda bez obsahu sodíka, bylinkové čaje. Strava by mala obsahovať veľa zeleniny, ovocia, celozrnné potraviny, vyhnúť sa alkoholu najmä v kombinácii s cukrom (aperitívy). Jesť biele mäso, hydinové namiesto bravčového. Dodržiavať pokoj pri jedle, dlho prežúvať. Nejesť smotanové omáčky a dodržiavať neslanú diétu. Soľ viaže v tele vodu. Prestať fajčiť. Nikotín spôsobuje zúženie ciev a tým znižuje prísun kyslíka k bunkám. V celulitickom tukovom tkanive sa zhoršuje metabolizmus. Nepoužívať antidiruetiká. Účinné je hrozno, najmä jeho zrniečka.
 • Pohyb - každá pohybová činnosť svalov spotrebuje energiu získanú z potravy a znižuje tak možnosť premeny živín na tukové tkanivo. Pohyb zvyšuje obeh krvi aktiváciou srdcokrvných a lymfatických ciev a zabezpečuje tak odsun odpadových látok - metabolitov. Doporučuje sa: turistika, beh, jazda na bicykli, plávanie, tanec, jazda na koni~ korčuľovanie a špeciálna gymnastika, masáže kefou a froté osuškou, skákanie cez švihadlo. Najúčinnejšia je každodenná lymfodrenáž, ktorými rozrušujeme sfibrotizované tkanivo a zabezpečujeme odsun odpadových látok lymfatickými cestami. V dôsledku nedostatku pohybu sa tkanivový mok usadzuje v tukovom tkanive a sním i veľa toxických látok. Málo účinné a často škodlivé sú rôzne vibračné prístroje, magnetoterapia~ bankovanie, vacupres ~ vákuová masáž, škoricové zábaly. Doporučuje sa presoterapia lymfo priístrojmi, kompresívnymi návlekmi, kompresívnymi nohavicami, bandážovanie a cvičením v návlekoch.
 • Krémovanie - väčší účinok má mechanický masážny efekt, ktorý pôsobí pri vtieraní krému do kože. Akýkoľvek krém má až druhoradý význam. Celulitída sa nedá odstrániť žiadnymi masťami. Vhodné sú očistné kúpele a najmä sprchovanie striedavo teplou a studenou vodou a podvodná masáž prúdom vody od špičiek nôh ku kÍbom. Ked' už krém tak Celazene krém, ktorý obsahuje výťažok z hroznových zrniečok.
 • Saunovanie - spôsobuje vhodné zaťaženie ciev pod povrchom kože. Účinné je po prvom pobyte v saune vykonať zábalovú kúru bylinkovými masťami, zabandážovať a opäť sa vypotiť v saune. Teplo a pevný zábal rozvolnia spojenie tukových buniek a priestory medzi nimi a tak napomôžu k odvádzaniu zfibrotizovanej lymfy. Na záver saunovania je vhodná studená sprcha, lymfodrenáž ručná alebo masáž v kombinácii s lymfo hmatmi.
 • Škótske striky - v rámci vodoliečby , striedanie teplej vody so studenou, čo zrýchluje prietok lymfy.
 • Kúpanie v mori najmä v príbojových vlnách - masážny účinok nárazov vĺn je veľ-mi účinný.
 • Jazda na bicykli - striedavé zapájanie sedacích svalov i končatín, k zlepšeniu svalovej pumpy na lymfatický tok.
 • Beh i zjazd na lyžiach - k zlepšeniu svalovej pumpy, pozor na prechladnutie sedacích. svalov a stehien. Liposukcia - ide o chirurgický úkon, keď pri malých rezných rankách sa odsáva v podkoží tukové tkanivo. Operované plochy sa denne masírujú valčekovaním cez obväz ¬návlek.
 • Liposukcia je ideálna metóda na zbavenie sa tukových podušiek, na tých partiách tela" ktorých sa nedokážu zbaviť inými metódami. Keďže celulitis je zdÍhavý proces, tak i jej zamedzenie a zmenšenie je vlastne celoživotnou záležitosťou. Zrušiť hormonálnu antikoncepciu, prestať fajčiť, teplo sa obliekať" zmeniť sedavé zamestnanie, zrušiť sedenie pri televízii a denné aspoň hodinu sa venovat" pohybovej aktivite, turistike a cvičeniu.
 • Oblečenie - na oblasť brucha, bokov a stehien používať veľmi tesné nohavice a kompresívne pančuchy. V tomto oblečení tieto postihnuté partie zaťažiť cvičením.( turistika, beh, bicykel, korčulovanie). Na výraznú celulitídu je vhodné bandážovanie príslušných partií.
 • Fajčenie - spôsobuje zúženie ciev, čo v konečnom dôsledku pri zúžení Iymfatických ciev tak isto bráni odtoku Iymfy z podkožia. V boji proti celulitíde je potrebné vyvarovať sa použ´vaniu hormonálnej antikoncepcie. Užívanie hormonálnych antikoncepčných preparátov spôsobuje v ženskom organizme pretrvávajúci stav, akoby bola žena stále tehotná a vieme, že v tomto stave ženský organizmus naberá väčšie množstvo tukových energetických zásob. Celulitída sa obmedzuje na určité časti tela, ako sú stehná a gluteálna oblasť, teda zadok, brucho a boky. Je to progresívny, rozvíjajúci sa proces, ktorý postihuje niekedy aj štíhle osoby.

Lymfodrenáž

Je najúčinnejšia metóda na zastavenie a zmenšenie celulitídy. Je vhodná kombinácia manuálnej a prístrojovej lymfodrenáže pri aplikácii antifibrotických lymfo ­drenážnych hmatov. Pri prístrojovej lymfodrenáži sú z návlekov najúčinnejšie krátke nafukovacie nohavice. Základné ošetrenie príslušných uzlín, lymfodrenáž, hlboké dýchanie, cvičenie vyvážená strava a kompresívne bandážovanie sú neoddeliteľnou súčasťou komplexného anticelulitídneho programu.

Lymfodrenáž môže robiť masér , ktorý má certifikát na túto činnosť. Je to technika zvláštnych hmatov, ktoré môže ziskať len v masérskych školách. Veľmi dobré znalosti na túto činnosť na Slovensku získate v masérskej škole REMAS v Piesťanoch, pod Párovcami 3 pod vedením Mgr. Miroslava Masára a Mgr. Ľubomíra Masára .Už v roku 1990 sa s lymfatickou masážou zoznámili vo Viedni. Princíp výuky v masérskej škole REMAS je podľa Vodera z NSR. podľa ktorého roku 1967 založil spoločnosť manuálnej lymfodrenáže maďarský lekár Foldi. V roku 1995 Mgr. Miroslav Masár absolvoval kurz lymfodrenáže ako jeden z prvých Slovákov v Prahe u profesora Bechyněho, ktorý šudoval v NSR u Foldiho. V spolupráci s najväčšími odborníkmi na lymfatický systém sa prepracováva výuka na tejto škole aj s prednáškami týchto špecialistov. Bližšie informácie nájdete na www.maserskaskola.sk

Dôležité rady z prírodného liečitelstva

Koža je vodotesná bariéra, ktorú zaisťuje vonkajšia vrstva kože –epidermis. Druhou strednou vrstvou kože je zamša- derma, pravá koža. Je bohatá na krvné a lymfatické cievy,nervy a mazové a potné žľazy. Tvoria ju vlákna kalogénu. Je to najpevnejší proteín, najdôležitejšia biekovina ľudksého organizmu, ktorá dodáva koži pevnosť a pružnosť Pri chorobách kože, kožné bunky postupne strácajú kolagén. Zmenšuje sa a spomaľuje sa ich hydratácia a metabolizmus. Stráca sa voda, ktorá je vo väzive viazaná kolagénovými vlákninami. Kožné bunky tak ochabujú a odumierajú. Tentp proces sa u žien urýchľuje po menopauze a tiež výrazným opaľovaním. V staršom organizme kolagénové vlákna podtupne tvrdnú a nedokážu v sebe udržať vodu, Koža je suchšia, vráskavejšia a spolu s úbytkom klagénu stráca napätie a prižnosť. -

 • Kolagén – obsiahutý v geloch je prírodný , ktorý sa zíkava z koží kaprovitých rýb.. Tieto gely majú výrazné hydratačné vlastnosti a po vykonanej lymfodrenáži a aplikácii tohto gelu sa stáva pokožka jemnejšia, lepšie sa napína, vyhladia sa jemné vrásky. Nesmú sa používať krémy s obsahom tukových zložiek. Pri celulitíde pozor na krémy!!!
 • Konzumácia – viac rýb a hydiny, raz za týždeň kus pečene, Aby organizmus mohol vytvárať dostatok kolagénu, potrebuje veľa vitamínu C, zinku a medi. Konzumovať preto denne ovocie, najlepsšie kivi a citróny. Meď a zinok sa nachádzajú predovšetkým v musli, hrachu, fazuli, šošovici, pivných kvasinkách a zinok hlavne v jadierkach tekvice. -Veľmi dobrý účinok má (aj keď je to mimo doporučenia zdravej výživy) - huspenina z prasačieho kolena. Do vývaru sa dá pár borievok(Juniperus) a po stuhnutí a pred konzumáciou sa vymáčka do huspeniny pol citróna. Nepoužívať cibuľu ,ani ocot!!!
 • V niektorých špecializovaných predajniach už dostať výťažok z morských rias agar-agar. Odbúrava tuky a toxíny z tela. Mali by ho piť najmä ľudia, ktorí majú problémy nielen s obezitou, ale hlavne s celulitídou. Menší účinok, ale tie isté služby nám poskytne ananás, grepy.

Čaj proti celulitíde:

 • Liečivý účinok má petržlen: 1 lyžica petrželovej vňate a koreňa, nechame 5 minút luhovať vo vriacej vode a potom precedíme. Vypiť denne aspoň 1 šálku, užívať max. 2-týždne.

Nesmú ho piť chori na obličky a tehotné ženy.

Masážne oleje

 • Dve kvapky rozmarínového éterického oleja, dve kvapky pomarančovej alebo grapefruitovej silice, kvapku škoricovej silice (najprv treba vyskúšať reakciu na pokožke, nedávať viac kvapiek), za hrsť brečtanových listov a 200 ml oleja z pšeničných klíčkov, dostať ho v špecializovaných predajniach so zdravou výživou Postup: Brečtanové listy zalejeme olejom a necháme na teplom tmavom mieste dva týždne stáť. Scedíme, listy poriadne vytlačíme a napokon pridáme éterické oleje, ak nemáme všetky, použijeme tie, ktoré sú k dispozícii. Olej denne vtierame, najlepšie po horúcej sprche alebo saune. Potom necháme asi 30 minút pôsobiť.
 • Z Komonice lekárskej (Melilotus officinalis L) ; si urobíme olej, že do 40g.olivoveho oleja Virgin extra dáme 20g čerstvej kvitnúcej vňate. Mierne zahrejeme ,nie viac ako na teplotu tela. Pozor aby sa teplota nezvýšila, hlavne oleja by sa neznehodnotil. Mažeme tým postihnuté miesta celulitídou.

Enzýmy

 • V prírodnej forme je vyrábaný Wobenzin, ktorý je vynikajúci, že rozpúšťa fibrin v lymfatockom systéme a pôsobí na lepší tok lymfy a proti zápalom. Je cenovo pre mnohých nedostupný.
 • Enzýmy potrebné na zlepšenie lymfatického systému môžeme získať aj z dostupných zdrojov. Najbohatšie na enzýmy sú ovocné a zeleninové šťavy a čerstvé ovocie a zelenina. Najkvalitnešie zložky enzýmov zśkame naklíčením pšeničných zŕn, šošovice. Zistilo sa, že v bunke je asi pol miliardy bielkovinových enzýmových molekúl, ktoré vytvárajú sústavu asi niekoľkých tisícov enzýmov, ktoré v telesných bunkách a orgánoch regulujú niekoľko tisíc chemických premien.

Enzýmy sú veľmi špeciálne bielkoviny, ktoré sa skladajú z bielkovinovej časti a spolupôsobiaceho nebielkovinového koenzýmu. V zložení koenzýmu sa môžu nájsť rôzne vitamíny. Dnes už vieme, že medzi enzýmami a vitamínmi existuje úzke spoločenstvo. Vitamíny sú nepostrádateľné pre budovanie väčšiny enzýmov. Pri nedostatku vitamínov dochádza k vážnym poruchám v činnosti enzymatických sústav, čo vedie k narušeniu premeny uhľovodíkov, bielkovín a tukov.

Kúpeľ

 • Vo vani: do kúpeľa do vane pridať olej zo šalvie, alebo borievky (Juniperus) Rýchlo vsiaknu do pokožky a likvidujú celulitídu z vnútra.
 • Sprcha: pri domácom kúpeli v sprche, prúdom vody a kartáčom na telo si môžeme urobiť náhradnú vodnú masáž. Kartáčujeme podla obrázku v smere toku lymfy na nohách, kde sa nachádza celulitída krúživým pohybmi v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru. Teplotu vody meníme z teplej na studenú a naopak. Pred masážou si z predu v slabinách nahmatáme inguinálne uzliny a kruživým pohybom si ich vyprázdime. Sú viditeľné aj na dolnom obrázku (čierne bodky). Je to individuálne, niektorí ľudia ich majú veľkosťou hrášku, ini ťažko hmatateľné

Masáže

Na celulitídu sa robia špeciálne hmatové masáže a postihnuté miesta sa môžu po masáži natrieť liečivými olejmi. Trvá min. 40 minút, podľa rozsahu celulitídy a musí sa tlačiť väčšou silou. Masér môže stláčať reflexne body Br a C a pomasírovať lymfatické plošky na nohách. Masáže by sa mali pravidelne opakovať do zlepšenia stavu.

Inguinálne uzli...
Inguinálne uzli...