Orientálne terapia

Akupunktúra a akupresúra

Názov pochádza z latinského slova acus (ihla) a punctura (pichať) Používa sa na označenie metódy, pri ktorej sa na presne určených miestach tela vpichávajú do pokožky ihličky. Je to stimulácia (podráždenie) niektorých miest tela, ktoré sa nazývajú aktívne body vpichom špeciálnych tenkých ihiel. Bez ihiel : je to hlboký kolmý tlak prstom na určené miesto na tele, smerujúce vždy do stredu tela. Začína sa slabším tlakom, potom sa tlak zväčšuje až na hranici znesiteľnosti a končí sa zmiernením tlaku. Trvanie 7 sekúnd a nasleduje 5 sekundova pauza. Opakuje sa niekoľkokrát po dobu 3-5 minút.

Akupresúra

Vznikla pôvodne v starej Číne ako spôsob poskytovania prvej pomoci a pri určitých bolestivých stavoch. Palcom , dlaňami, zapästím, lakťom, kolenom trieme, tlačíme, bodáme na akupresúrne body alebo sa robí celková masáž bolestivých miest na tele, ktoré nám prezradzujú nemoc odpovedajúceho orgánu vo vnútri tela. Platí tu určité pravidlo, že bolesivé stavy sa len jednou masážou môžu zhoršovať. Doporučuje sa opakovaná masáž, kým problémy neustúpia.

Používa sa aj v prípade prvej pomoci a v niektorých prípadoch ako samoliečba hlavne počas cestovania. Prvá pomoc je popísaná na tejto webovej stránke. Samoliečba je spracovaná na tejto webovej stránke.

Aurikulární terapie

Je to liečenie prostredníctvom uší. Ošetrením urikulárnou terapiou iba jednej časti tela - uší , môžu sa vyliečiť aj potiaže v jiných částiach telesného systému. Metóda sa podobá akupunkture. Terapeuti tvrdia, že na uchu je viac než 200 akupunkturnych bodov, které sú fyzicky prepojené s určitými čásťami tela. Táto terapia je zvlášť účinná pri zvládání a zmiernenie rôznýyh typov ZÁVISLOSTI včetně alkoholizmu, závislosti na drogách, potravinách a tabáku.

Joga

Existuje veľa druhov jogy. Všetky druhy kladú dôraz na cvičenie a na druhej strane sa sústreďujú na meditáciu. Najstaršia a najvýznamnejšia príručka jogy Pataňdžaliho Jogasutry, rozdeľuje jogové techniky do ôsmych častí, ktoré sú súčasťou jednotlivých stupňov jogového vývoja:

  1. jama (zákazy)
  2. nijama (príkazy)
  3. asány (polohy)
  4. pranajáma (ovládanie dýchania)
  5. pratjahára (obtiažnosť pozornosti)
  6. dhárana (koncentrácia)
  7. dhjárana (meditácia)
  8. samádhí (zmena stavu vedomia)

Pri prevádzaní všetkých cvičení platia pravidlá, že cvičíme v kľudnej, príjemne teplej miestnosti s tlmeným svetlom, minimálne 2 hodiny po jedle. Odev má byť voľný, zodpovedajúci danej teplote. Cvičíme naboso, v prírode podľa podmienok. Dodržiavame pokyny cvičiteľa pri skupinovom cvičení. Ak cvičíme sami, riadime sa pokynmi z príručky, /doporučuje sa skupinové cvičenie, nerozptyľuje pozornosť nazeraním do knihy a motivuje nás cvičiť doma zapamätateľné cviky/.

Masáže

V dnešnej dobe je obrovský výber techník masáži, ktoré k nám prišli hlavne z východu. ( Popis : Typy masáži). Pôsobia nielen ukľudňujúco, ale majú aj liečivé účinky a využíva sa predovšetkým v oblasti prevencie . Výhodou je, že tieto liečebné masáže nemajú vedľajšie účinky a možno ju praktizovať v každom veku a vo väčšine životných situácií. Samozrejme hlavne akupresúrna masáž nie je vhodná pre každého. Len veľmi skúsený masér môže urobiť jemnú masáž tehotnej žene, keď sa vyhne hlavne brucha, oblasti bedier a krížovej oblasti .

Kontraindikácie masáží: Pri zápaloch, opuchoch rúk, alebo nôh a sčervenaných častiach pokožky , ekzémoch sa masáž neodporúča. Neodporúča pri vysokých teplotách, infekčných chorobách, Masážiam, ako aj saunám by sa mali vyhnúť aj ľudia so závažnými poruchami krvného obehu, s hemofíliou alebo vnútorným krvácaním, s flebotrombózou (trombolflebitídou). Potom počas menštruácie, nediagnostikovaných bolestiach brucha, pri stratách fyzického vyčerpania, pri silných bolestiach zubov. Masáž sa nedoporučuje 30 minút pred jedlom a po jedle. Účinnejšia je ráno, alebo večer. V tom sa dopúšťajú časté chyby a tiež pri pitnom režime. Zásadne pred a hlavne po masáži je nutné sa napiť minerálnej vody. Po kvalitnej masáži dochádza v tele masírovaného k uvoľnovaniu toxínov, pre vyplavenie je nutný pitný režim.

Pre zlepšenie psychických a fyzických síl je najlepšie kombinovať masáže s vodoliečbou, fytoterapiou atd. Počas masáže je vhodná relaxačná hudba kombinovaná s arómoterapiou, miestnosť by mala mať okolo 220C